Reklama
Reklama

Tak wygląda obecnie poznański Stary Rynek. Kolejne odkrycie archeologiczne i możliwa konieczność "przeprojektowania" wyspy zieleni

fot. PIM
fot. PIM

Prace cały czas trwają.

Jak przyznają Poznańskie Inwestycje Miejskie, na Starym Rynku sporo się dzieje. - Przykładowo w tym tygodniu odsłonięto kolejny fragment kanału ściekowego z przełomu XVIII/XIX w. Archeolodzy za domkami budniczymi prawdopodobnie trafili na pozostałości dawnych kramów służących kupcom. Znalezisko to jest potencjalnie atrakcyjnie historycznie, dlatego zgodnie ze wskazaniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, badania będą kontynuowane na większej głębokości, niż to było pierwotnie przewidziane - wyjaśnia miejska jednostka.

Jak podkreślają PIM, "pozostałości odkryto w wykopie pod zbiornik na wodę deszczową do podlewania zieleni, jak również przy badaniach archeologicznych wyprzedzających wykonanie nawierzchni na tym obszarze". - Z uwagi na rangę znaleziska dalsze badania mogą wiązać się z koniecznością przeprojektowania podziemnej infrastruktury oraz wyspy zieleni. Badania archeologiczne prowadzone są również w miejscu planowanego kanału technologicznego pomiędzy ratuszem a domkami budniczymi.

Urzędnicy nie podają, czy odkrycie będzie się wiązało na przykład z opóźnieniami na placu budowy.

Równocześnie toczą się prace związane z instalacjami - chociażby w rejonie Żydowskiej i Kramarskiej. W kwietniu na Żydowskiej mają się pojawić pierwsze fragmenty nawierzchni. Ruszyła też budowa chodników wokół rynku. - Większość chodników będzie gotowa wiosną. Stopniowo będzie przybywać gotowych fragmentów, w uproszczeniu prace te toczyć będą się kolejno na stronie południowej, zachodniej, północnej, wschodniej.

Gotowa jest już konstrukcja pod montaż zadaszenia nad pasażem kultury, a więc nad ulicą Jana Baptysty Quadro. - Prace toczą się również na fragmentach ulic przylegających do płyty Starego Rynku. Priorytetem było zakończenie prac na ul. Wielkiej, która od 13 marca przejęła rolę drogi dojazdowej dla pojazdów budowy ze Starego Rynku oraz uprzywilejowanych. Wcześniej taką funkcję pełniła ul. Paderewskiego, teraz więc mogą zostać ukończone prace na skrzyżowaniu tej ulicy z Al. Marcinkowskiego. Jednocześnie wykonawca inwestycji na Starym Rynku mógł przystąpić do prac na ul. Paderewskiego, takich jak przebudowa sieci infrastruktury podziemnej i badania archeologiczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro