Reklama

W poznańskiej bazie krwi wciąż pustki. Ekonomista: Ministerstwo Zdrowia zarabia krocie na nadwyżkach osocza krwi

Zdjęcie ilustracyjne | fot. siewlian / sxc.hu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. siewlian / sxc.hu

Krew trafia do firm farmaceutycznych.

Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy na epoznan.pl o brakach w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Przez tydzień niewiele się zmieniło. Wciąż brakuje krwi grupy 0 Rh-, A Rh-, B Rh-. Doszedł do tego brak krwi grupy AB Rh-. Mało jest też krwi grup 0 Rh+ oraz A Rh+. Nie brakuje krwi grup B Rh+ i AB Rh+. Krew można oddawać w RCKiK przy ulicy Marcelińskiej.

Tymczasem ekonomista Rafał Mundry zauważa, że Ministerstwo Zdrowia każdego roku zarabia miliony złotych na sprzedaży nadwyżek osocza krwi. W 2019 roku z tego tytułu otrzymało 92 mln złotych, a w roku ubiegłym było to już 191 milionów złotych. Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, jaką otrzymał ekonomista wynika, że regionalne centra krwiodawstwa "nie sprzedają krwi, a jedynie wydają za opłatą". Takie wydawanie za opłatą ma pokrywać koszty, jakie ponoszą RCKiK w związku z pobieraniem, badaniem i przechowywaniem krwi. Pozwala też przeprowadzać inwestycje w obiektach.

- W Polsce uzyskuje się około 1,3 mln jednostek osocza rocznie, z czego do celów klinicznych, w tym głównie do przetoczeń pacjentom, zużywa się około 18 procent osocza - informuje MZ. Oznacza to, że pozostałe 82 procent trafia na "wydawanie za opłatą" np. do firm farmaceutycznych. Z produktów osoczopochodnych tworzy się preparaty ratujące zdrowie i życie. Ministerstwo podkreśla, że ze względu na niedobory krwi na rynku europejskim, nieetyczne byłoby jej utylizowanie. Do wytwórni farmaceutycznych trafia osocze, które niewykorzystane mogłoby ulec przeterminowaniu.

Co ciekawe, każdego roku organizowany jest otwarty konkurs, w którym startować mogą firmy zainteresowane pozyskaniem nadwyżek osocza krwi. W tym roku MZ za litr osocza otrzyma 176,44 euro od firmy farmaceutycznej. Mundry przypomina, że kilka dni temu uchwalono zmiany przepisów. Honorowi krwiodawcy regularnie oddający krew mogą liczyć na dwa dni wolne od pracy - w dniu oddania krwi oraz dzień później. Krwiodawcy mogą oddawać krew (konkretnie osocze) maksymalnie co dwa tygodnie, co oznacza nawet 48 dodatkowych dni wolnych w roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro