Reklama

W Poznaniu upamiętnią wielkiego podróżnika i naukowca. Wydarzenia zaplanowano na rok

Materiały prasowe | fot. Zespół Szkół nr 8 w Poznaniu
Materiały prasowe | fot. Zespół Szkół nr 8 w Poznaniu

Decyzją Sejmu jednym z patronów 2023 roku został poznaniak.

"W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w naszym kraju, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca" - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. "To bardzo ważne, żeby dbając o dziedzictwo naszego miasta skupiać się nie tylko na zabytkach czy miejscach łączących nas z przeszłością, ale przede wszystkim na wybitych ludziach, którzy w naszym mieście się wychowali, pracowali i stąd wypłynęli na świat. Do takich osób z pewnością należał Paweł Edmund Strzelecki" -dodaje.

Wyjątkowy tydzień w Koris- Technics Days - Dla każdego kto odwiedzi nasz salon w czasie Technics Days - upominek niespodzianka!
REKLAMA

Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać.
12 marca, odbędą się obchody 183. rocznicy zdobycia przez Strzeleckiego góry im. Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 pod pomnikiem podróżnika przy ul. Winklera 9. Pół godziny później w Zespole Szkół nr 8, który jest organizatorem uroczystości, wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata".

W poniedziałek, 13 marca, rozpocznie się cykl "Spotkania z podróżnikami". Pierwszym gościem specjalnym będzie pisarz Łukasz Wierzbicki, który opowie o powstającej książce "Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki". Pozycja ta będzie adresowana do najmłodszych. Publikacja książki opowiadającej o losach Strzeleckiego planowana jest jeszcze w tym roku. Spotkanie z jej autorem odbędzie się o godz: 17:00 w Szkole Podstawowej nr 69 przy ulicy Winklera 8.

Wydarzeń i jest całe mnóstwo. Będą one aktualizowane tutaj. Ponadto w ramach roku Strzeleckiego Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje okolicznościowe karty PEKA z wizerunkiem odkrywcy oraz motywami aborygeńskimi. Strzelecki zostanie uhonorowany na pamiątkowej tablicy, która zawiśnie na murze otaczającym kościół na Wzgórzu Św. Wojciecha. To właśnie tam znajduje się krypta z prochami podróżnika.

"Punktem kulminacyjnym obchodów będzie 6 października, czyli 150. rocznica śmierci Strzeleckiego. Spodziewamy się, że tego dnia do Poznania przyjadą zagraniczne delegacje. Odbędą się też uroczystości na Wzgórzu Św. Wojciecha - w kościele i krypcie, gdzie po mszy świętej zaplanowano koncert" - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

W Poznaniu podróżnik został upamiętniony m.in. dwoma pomnikami. Jeden znajduje się obecnie na Łazarzu przy ul. Winklera, obok budynku Zespołu Szkół nr 8, gdzie kiedyś mieściło się Gimnazjum nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Drugi pomnik na cześć odkrywcy znajduje się przy noszącej jego imię Szkole Podstawowej nr 53 przy ul. Głuszyna 187.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, dziś będącą częścią Poznania. Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Podróż Pawła Edmunda Strzeleckiego dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Odkrywca zmarł w 1873 roku, został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro