Reklama
Reklama

Tylko na jednej z poznańskich ulic ma pojawić się prawie 3000 roślin. "To dzięki wdrożeniu SPP"

fot. ZDM
fot. ZDM

Nasadzenia zieleni mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu.

Jesienią na ul. Stablewskiego remontowany był chodnik. Teraz w miejscach, które nie były wykorzystywane przez kierowców, rowerzystów, czy też pieszych pojawi się zieleń.
"Posadzone zostaną rośliny naprzemiennie kwitnące: krzewy ozdobne, wieloletnie byliny. Łącznie ponad 700 sztuk, w tym m.in. róże, bergenie, trawy ozdobne. W ramach wiosennej rewaloryzacji planowane jest odtworzenie 9 sztuk drzew. Pojawią się również rośliny cebulowe w liczbie ponad 2 000 sztuk. Całość ma kosztować 90 tysięcy złotych" - zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

"Warto przypomnieć, że ul. Stablewskiego przechodzi zieloną metamorfozę od kilku lat" - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. "W latach 2016-2017 obsadzenia prowadzone były na odcinku pomiędzy ul. Kasprzaka, a Jarochowskiego. Po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, w 2020 roku, zieleń pojawiła się na uwolnionym od samochodów, odbrukowanym pasie na chodniku pomiędzy ul. Głogowską i Kasprzaka. Teraz nasadzenie będą na tzw. Dolnym Łazarzu, po południowej stronie ulicy, od ul. Głogowskiej do Lodowej" -dodaje.

To nie jedyne obsadzenia, jakie zaplanowane zostały w tym roku na Łazarzu. Zgodnie z planem, zieleń pojawić się ma również na ul. Wyspiańskiego (na odcinku od ul. Głogowskiej do ul. Matejki) i ul. Jarochowskiego (na odcinku za ul. Hetmańską).

"Wprowadzanie i odtworzenie roślinności przyulicznej na Łazarzu jest możliwe dzięki wdrożeniu strefy płatnego parkowania, a tym samym nowej organizacji ruchu, która w wielu miejscach przesunęła parkowanie samochodów na jezdnie. Pojawiły się przestrzenie, które można było wykorzystać pod nowe nasadzenia. Tak jest dla przykładu na ulicach: Kanałowej, Niegolewskich, Białej, Niecałej, Stablewskiego, Jarochowskiego czy Małeckiego" - dodaje Kaniewska.

Nasadzenia zieleni na ul. Stablewskiego realizowane są we współpracy z Radą Osiedla św. Łazarz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro