Reklama
Reklama

Rekord w poznańskich ściekach: "tak dużych ilości koronawirusa nie było w Poznaniu od ponad roku"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Pandemia wcale się nie skończyła.

356 zakażeń koronawirusem odnotowano w Poznaniu i powiecie poznańskim w ciągu pierwszych pięciu dni marca. Jak przypominają urzędnicy, to trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. To oficjalne dane, a wielu chorych nie decyduje się na przeprowadzenie testu. Dlatego informacje zebrane przez Ministerstwo Zdrowia nie są w stu procentach miarodajne.

- Światło na to, jak wielka może być skala zakażeń, rzucają wyniki monitoringu ścieków. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku - czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań - podaje magistrat.

Urzędnicy zauważają, że to właśnie monitoring ścieków jest w tej chwili metodą sprawdzania liczby zachorowań, która najlepiej oddaje rzeczywistość. - Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski.

Poznań chce teraz podpisać kolejną umowę z IChB PAN oraz Aquanetem na badanie ścieków. Tym razem pod kątem nie tylko koronawirusa, ale też wirusów grypy i RSV.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro