Reklama
Reklama

Zdjęcia "bez twarzy" w poznańskim centrum handlowym. Mają zwrócić uwagę na poważny problem

fot. Paulina Mikołajczak
fot. Paulina Mikołajczak

Można je zobaczyć jeszcze przez kilka dni.

Akcja w połowie tygodnia rozpoczęła się w Avenidzie. Wystawa miała swoją premierę 23 lutego w Światowy Dzień Walki z Depresją. Projekt to 12 czarno-białych prac fotograficznych, które ukazują co czują osoby z depresją. Jak tłumaczy Paulina Mikołajczak, pomysłodawczyni projektu "#DepresJA", na wielu fotografiach nie ma twarzy, bo depresja jej nie ma, "ona" może dotknąć każdego.

"Celem tego projektu jest zwrócenie uwagi, że depresja jest wśród nas..., może mówi się o niej coraz więcej, ale cały czas za mało - stąd mój pomysł na ten projekt. Dzisiaj depresja ma różne oblicze... jeśli po zobaczeniu mojej wystawy jedna osoba zwróci uwagę na jedną osobę ze swojego otoczenia i jej pomoże - będę uważała, że ten projekt miał sens!" - mówi pomysłodawczyni.

"Głównym celem wystawy, która będzie gościła w Avenidzie Poznań jest zwrócenie uwagi na osoby chorujące na depresję. W przestrzeni publicznej coraz częściej mówi się o depresji i walce z nią, dlatego dołączamy do wielogłosu, który szerzy wiedzę i świadomość o tym poważnym schorzeniu. Należy pamiętać, że depresja jest jak każda inna choroba, można ją leczyć i wrócić do normalnego funkcjonowania. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tę szlachetną inicjatywę" - tłumaczy Katarzyna Korpak, Dyrektor Avenidy Poznań.

W Światowym Dniu Walki z Depresją do akcji przystąpiły też między innymi Politechnika Poznańska i Uniwersytet Adama Mickiewicza, podświetlając swoje budynki na niebiesko.



Warto przypomnieć, że ta poważna choroba dotyka miliony osób w Polsce. Nieleczona - może prowadzić do śmierci. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w 2021 roku refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło 1,5 mln osób. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2013 r. Uwagę zwraca również rosnąca liczba dzieci i młodych ludzi, dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 roku - będzie pierwszą.

Gdzie szukać pomocy?
W całej Polsce działają telefony zaufania, z których można skorzystać. Są to:
Kryzysowy telefon zaufania: 116 123
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBTQ+: 22 628 52 22
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212
Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01 (Fundacji ITAKA)
Całodobowa Linia Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222
Telefon zaufania dla dzieci: 116 111 (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")
W Poznaniu w nagłych sytuacjach można zadzwonić do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej: 61 835 48 65 lub 61 835 48 66
Wsparcie można znaleźć również w internecie, m.in. na stronach takich jak:
Życie warte jest rozmowy: zwjr.pl
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: fdds.pl
Twarze depresji: twarzedepresji.pl

W Poznaniu też sporo jet takich miejsc. "Z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w mogą skorzystać m.in. młodzi ludzie (w wieku 11-14 lat), którzy zmagają się z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Fundacja Akme przygotowała dla nich grupę terapeutyczno-rozwojową, prowadzoną metodami terapii tańcem i ruchem" - informują miejscy urzędnicy. Sesje odbywają się w poniedziałki 18:30-19:30 przy ul. Bolka 8 (Naramowice). Zarejestrować można się za pomocą formularza.

Z kolei stowarzyszenie Czas Praw Kobiet dzięki wsparciu finansowemu Miasta zaprasza do korzystania z bezpłatnej grupy wsparcia, pomocy psychologicznej i prawnej. "To propozycja dla kobiet, które doświadczają przemocy lub których prawa są łamane. Aby umówić się na wizytę, można zadzwonić na nr tel. 577 998 112 (w godzinach 9:00-17:00) lub wysłać mail na adres: [email protected]" - dodają urzędnicy.

Miasto - dzięki środkom otrzymanym od UNICEF - zapewnia też wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Po pomoc można zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 mieszczącej się przy ul. Józefa Chociszewskiego 56 (tel. 61 852 85 58) lub do Fundacji ORCHidea, która zapewnia nie tylko pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale także zajęcia terapeutyczne, ogólnorozwojowe i spotkania z logopedami (tel. 601 493 705, 782 271 227, 61 661 13 17). Zajęcia odbywają się przy ul. Hetmańskiej 15 oraz Wawrzyniaka 45.

"Wszystkie dzieci i młodzież mogą też skorzystać z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (ważne: osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć zgodę opiekuna prawnego). Można zgłosić się po poradę, skorzystać z psychoterapii czy sesji wsparcia. W stolicy Wielkopolski taką pomoc oferują: Gabinety Lekarskie Medicor (ul. Powstańców Wielkopolskich 4, tel. 61 855 28 33) oraz Zespół Poradni Specjalistycznych Termedica (os. Bolesława Chrobrego 101, tel. 61 625 68 68)" - dodają urzędnicy.

Umowę z NFZ ma też Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, prowadzący poradnię zdrowia psychicznego. Udzielane są w niej świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dorosłych. Z kolei szpital miejski im. F. Raszei to miejsce, w którym można leczyć alkoholowy zespół abstynencyjny.

Pełny wykaz ośrodków działających na terenie województwa wielkopolskiego dostępny jest na stronie: nfz-poznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
6℃
4℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
6 km
Stan powietrza
PM2.5
35.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro