Reklama

Coraz więcej osób fizycznych ogłasza bankructwo. Mamy dane z Wielkopolski

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com

Krajowy Rejestr Długów przedstawił najnowsze dane.

- W drugiej połowie minionego roku sądy orzekły upadłość konsumencką wobec 8283 osób. W dniu ogłoszenia takiej informacji w KRD wpisanych było 5275 bankrutów, którzy pozostawili 16,6 tys. zobowiązań na prawie 230,5 mln zł długu. Każdy z nich miał przeciętnie około dwóch wierzycieli - podaje Krajowy Rejestr Długów.

W całym ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłoszono w Polsce wobec 15,6 tysiąca osób. W drugiej połowie roku było ich więcej niż w pierwszej. - Wyraźny trend wzrostowy widać od sierpnia. Zaległości wszystkich konsumentów wynosiły wtedy 42 mld zł. Na koniec stycznia w bieżącym roku to już 45 mld zł. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z niskich oszczędności i rosnących kosztów utrzymania - tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu KRD Biura Informacji Gospodarczej.

Wśród województw największe zadłużenie mają mieszkańcy Śląska i Mazowsza. Na Śląsku to blisko 1000 dłużników, którzy nie uregulowali długu na kwotę ponad 44 mln złotych. W województwie mazowieckim jest to blisko 700 osób uznanych za bankrutów w drugiej połowie 2022 roku. Ich zaległości to prawie 30 mln złotych. - Wojewódzkim rekordzistą okazała się Warszawa, w której było 241 bankrutów zadłużonych na ponad 12 mln zł.

Co z Wielkopolską? W ubiegłym roku w naszym województwie odnotowano 454 upadłości konsumenckie. Dłużnicy pozostawili zobowiązania na kwotę 18,6 mln złotych. 5 mln złotych to długi poznaniaków, którzy ogłosili upadłość konsumencką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
20.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro