Reklama
Reklama

Stare Miasto: miało być centrum opieki nad seniorem, ale inwestor się wycofał. Nieruchomości znowu na sprzedaż

Tak miał wyglądać kompleks. | fot. materiały inwestora
Tak miał wyglądać kompleks. | fot. materiały inwestora

Chodzi o były szpital miejski przy ulicy Szkolnej.

W październiku 2019 roku z wielką pompą wmurowano kamień węgielny pod centrum senioralne realizowane przez firmę Orpea Polska na terenie byłego szpitala miejskiego przy ulicy Szkolnej. Firma kupiła teren od miasta już w 2017 roku i na przełom 2021 oraz 2022 roku planowała ukończenie robót.

W 2019 roku zapowiadano, że budowa pochłonie około 40 milionów złotych, a miejsce w centrum znajdzie około 400 seniorów. Niestety pandemia pokrzyżowała plany inwestora. Udało się przeprowadzić prace archeologiczne i wyburzeniowe na terenie, ale później roboty wstrzymano.

W 2021 roku doszło do przełomu. Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że Orpea wybrała wykonawcę prac. - Umowa na budowę Domu opieki "Rezydencja Na Szkolnej" podpisana. Wykonawca - Eiffage Polska wejdzie na plac budowy już 10 stycznia. Inwestycja Orpea Polska to jeden z największych projektów tego typu w Polsce. Obejmuje rewitalizację dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych, ekspozycję murów średniowiecznych oraz renowację elewacji dawnego szpitala przy ul. Szkolnej. W ramach inwestycji powstanie m.in. Centrum Alzheimera oraz Apartamenty Senioralne z fachową opieką - wyjaśniał wówczas prezydent.

Miały tu powstać m.in. dom seniora z apartamentami, klinika i dom dziennego pobytu. I choć prace ruszyły, zostały przerwane. W sierpniu ubiegłego roku poinformowano, że inwestor wycofuje się z inwestycji. Teraz Gazeta Wyborcza podaje, że dotychczasowy właściciel próbuje sprzedać nieruchomości w rejonie Szkolnej, a jest to kompleks budynków. Nabył je za około 40 mln złotych, a chce je sprzedać za nawet 70 milionów złotych, choć inwestor oficjalnie nie potwierdza o jaką kwotę chodzi.

Wciąż nie wiadomo, kiedy nieruchomości w ścisłym centrum Poznania doczekają się odnowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro