Reklama

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania. Trzeci pas ruchu na kolejnym odcinku ma być gotowy do 2025 roku

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Chodzi o rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Wcześniej trzeci pas ruchu w każdym kierunku dobudowany został na A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny.

Tylko w 2022 roku wymieniono ponad 460 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni koncesyjnego odcinka autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Bukiem oraz węzły autostradowe w tych miejscowościach. Łącznie to blisko pół miliona metrów kwadratowych nowej nawierzchni.

"W każdym z tych miejsc wymieniono warstwę ścieralną wraz z wykonaniem niezbędnych remontów konstrukcji drogi" - podkreśla Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A. "Odnowiono także oznakowanie poziome i tablice drogowskazowe. To wszystko ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfort jazdy kierowców podróżujących Autostradą Wielkopolską" - dodaje.

"Konsekwentnie wywiązujemy się z podjętych zobowiązań i realizujemy przyjęty wieloletni harmonogram prac. W tym roku będziemy kontynuować remont nawierzchni na odcinku między Bukiem a Poznaniem oraz na węzłach autostradowych. To duża inwestycja i wyzwanie w świetle aktualnej sytuacji na rynku i galopujących kosztów, ale jakość naszej infrastruktury, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo kierowców i polepszamy komfort podróżowania, to nasz priorytet" - mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

W minionym roku Spółka częściowo zmodernizowała także oprawy oświetleniowe, wymieniając mniej efektywne sodowe na bardziej ekologiczne oprawy LED. W tym roku Spółka planuje dokończenie instalacji opraw LED na pozostałych odcinkach, Punktach Poboru Opłat oraz MOP.

Autostrada Wielkopolska zapowiada też, że 2023 rok będzie intensywny. W planach jest także między innymi przebudowa niektórych mostów i wiaduktów oraz budowa dodatkowych barier ochronnych. "Projektowane są stacje ładowania pojazdów elektrycznych, których instalacja rozpocznie się w 2024. Oferta handlowo-usługowa w Miejscach Obsługi Podróżnych w 2023 roku nadal będzie rozwijana i wzbogacana o nowe formaty. Zgodnie z planem postępują prace nad rozbudową 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu na odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód" -zapowiada rzeczniczka.

"Sukcesywnie wsłuchujemy się w potrzeby kierowców, analizujemy sytuację i podejmujemy działania, które zapewniają sprawny, bezpieczny i wygodny przejazd naszą autostradą. Prace nad rozbudową kolejnych 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kierowcom gotową, dobrze przemyślaną i przygotowaną usługę, a realizacja tej inwestycji była dla nich jak najmniej uciążliwa. Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, 3 pas na wspomnianym odcinku będzie gotowy do końca 2025 roku" - mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, dobudowa 3 pasa na odcinku Poznań Krzesiny - Poznań Wschód jest znacznie trudniejszym projektem pod względem technicznym niż niedawno zrealizowana rozbudowa odcinka Poznań Zachód-Poznań Krzesiny.

"Obejmuje znacznie większy zakres prac ziemnych - rozbudowa wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. A to wiąże się nie tylko z niezwykle precyzyjnym i czasochłonnym procesem planistycznym, ale także z ewentualnymi wyzwaniami logistycznymi, które mogą pojawić się po rozpoczęciu prac zmiennych" - wyjaśnia Ciamciak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro