Reklama
Reklama

Poznańscy naukowcy zbadali sok z ziemniaków. Może mieć wyjątkowe właściwości w leczeniu poważnych chorób

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazały, że w zwykłym soku z ziemniaka kryją się związki, które mają potencjał, by zmienić życie wielu chorych. Nie tylko pomagają zwalczyć stany zapalne jelit, ale nawet mogą pomóc w walce z nowotworami.

Lecznicze właściwości soku z pyr od lat analizuje dr Przemysław Kowalczewski."Sok z ziemniaka był od lat wykorzystywany w medycynie tradycyjnej krajów niemieckojęzycznych" - mówi naukowiec. "Znachorzy wykorzystywali go do leczenia chorób przewodu pokarmowego, podawano go "na wrzody". Nasze badania udowodniły, że zawarte w nim związki rzeczywiście zmniejszają stan zapalny układu pokarmowego u osób chorych na nieswoiste zapalenia jelit" - dodaje.

Aby dojść do tego wniosku, poznańscy naukowcy najpierw zbadali właściwości soku w laboratorium. Następnie sprawdzili jego działanie w badaniach in vitro - czyli prowadzonych na liniach komórkowych. Gdy okazało się, że zawarte w soku związki mogą mieć dobroczynny wpływ na pojedyncze komórki, naukowcy przeprowadzili też testy in vivo na modelu zwierzęcym we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ostatnim etapem było sprawdzenie, jak działają one na ludzi.

"Obecnie mamy opatentowanych siedem produktów spożywczych wzbogaconych składnikami z soku ziemniaka" - wyjaśnia dr Przemysław Kowalczewski. "To makaron, pieczywo chrupkie, chrupki kukurydziane, zupa-krem, a także pasztet wieprzowy i kiełbasa. Wszystkie receptury opracowaliśmy we współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna. Wyeliminowaliśmy z nich surowce, które nie służą osobom chorym i dodaliśmy odpowiednio przetworzony, zatężony i wysuszony sok z ziemniaka. Przez kilka tygodni ochotnicy otrzymywali tak przygotowane jedzenie. Okazało się, że zmniejszył się u nich poziom białka CRP, które jest dobrym wskaźnikiem stanu zapalnego. Co oznacza, że nasze produkty rzeczywiście działają" - dodaje.

Ale to nie koniec dobroczynnych właściwości soku z pyr. "Okazało się, że zawarte w nim składniki mogą również działać cytotoksycznie na linie komórkowe nowotworów układu pokarmowego. Innymi słowy - mogą zabijać komórki raka. Co ciekawe - działają zdecydowanie łagodniej w kierunku zdrowych komórek jelit, co również sprawdzili poznańscy badacze. To oznacza, że wykorzystanie ich w chemioterapii mogłoby zmniejszyć uciążliwość i skutki uboczne tego typu leczenia" - przekazują miejscy urzędnicy.

Naukowcy przypominają, że wynik badań nie oznacza, że picie takiego soku wyleczy z choroby nowotworowej. A sok, owszem, pić można, ale trzeba go najpierw odpowiednio przygotować. "Pamiętajmy, że nasze organizmy nie trawią surowej skrobi z ziemniaków" - przypomina dr Kowalczewski. "Dlatego po wyciśnięciu soku należy go dobrze przefiltrować albo poczekać, aż skrobia sama opadnie na dno szklanki. Wtedy można ostrożnie przelać płyn znad niej do innego naczynia - będzie się nadawał do picia" - podkreśla.

Potencjał drzemiący w soku z ziemniaków jest ogromny. Nic więc dziwnego, że naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego nadal chcą badać jego właściwości. "Musimy dokładniej poznać mechanizm działania tych biologicznie czynnych związków, bo nie został on jeszcze w pełni wyjaśniony" - tłumaczy dr Kowalczewski. "Jeśli będziemy wiedzieć, jak dokładnie działają, będziemy też w stanie odpowiednio spreparować i wystandaryzować nasz sok. Tak, żeby mieć pewność, że za każdym razem otrzymamy produkt, który działa tak samo dobrze. Ma określoną, powtarzalną aktywność biologiczną niezależnie od odmiany ziemniaka czy miesiąca, w którym zostały zebrane plony" - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro