Reklama
Reklama

Trwa przebudowa trasy kórnickiej. Jeden odcinek poczeka, bo miejska spółka nie chce zakłócać snu płazów

fot. PIM
fot. PIM

Wszystkie roboty mają się zakończyć jesienią.

- Postęp robót widać na większości przebudowywanej trasy, czyli od ul. Jana Pawła II do os. Lecha. Wyjątkiem jest fragment przylegający do użytku ekologicznego. Na tym odcinku prace rozpoczniemy wczesną wiosną, by nie zakłócać snu zimowego płazów. Do tego etapu przygotowujemy się od jesieni przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przy użytku wycięto już drzewa, które kolidowały z infrastrukturą. Wszystko odbyło się pod nadzorem herpetologicznym. - Pozyskane w trakcie prac konary i pnie nie zostaną wywiezione, a wykorzystane do budowy nowych zimowisk dla traszek i innych płazów na terenie użytku ekologicznego. Prace zostały zaplanowane tak, by możliwa była kontynuacja czynnej ochrony realizowanej na tym terenie. Z tego względu materiał z wycinki wzbogaci siedliska płazów o nowe gałęziowiska i pniakowiska. Tego typu działania są już prowadzone od dekady - wyjaśnia dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie, z terenu inwestycji zdemontowano już większość starego torowiska, sieci i słupów trakcyjnych. - Wykonawca buduje już konstrukcję nowego torowiska i fundamentów słupów trakcyjnych. Równolegle trwają prace związane z infrastrukturą podziemną, m.in. siecią kanalizacji deszczowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro