Reklama
Reklama

Kary od UOKiK za opóźnienia w płatnościach. Na liście ukaranych firma z Poznania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GREGOR / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GREGOR / pixabay.com

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję w sprawie dziewięciu firm.

W każdym z przypadków stwierdzono nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez przedsiębiorców. - Oznacza to, że każdy z nich w ciągu trzech badanych miesięcy opóźniał się z płatnościami na rzecz swoich kontrahentów na ponad 5 mln zł. Na trzy spółki Prezes UOKiK nałożył kary finansowe, a w przypadku sześciu podmiotów stwierdził wystąpienie przesłanek obligujących do odstąpienia od wymierzenia sankcji pieniężnej - podaje UOKiK.

Pierwsza ukarana firma to sieć meblowa Agata. - W toku postępowania ustalono, że od czerwca do sierpnia 2020 r. przedsiębiorca spóźnił się z zapłatą za ponad 15 tys. faktur wobec 797 kontrahentów. Największa suma opóźnień w stosunku do jednego z podmiotów wyniosła prawie 5 mln zł z tytułu 223 wystawionych przez niego faktur. Prezes UOKiK nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 476 tys. zł.

Druga ukarana firma to także znana na rynku spółka Bricoman Polska. - W toku postępowania ustalono, że od czerwca do sierpnia 2020 r. przedsiębiorca zapłacił po terminie prawie 14 tys. świadczeń pieniężnych na rzecz 614 kontrahentów. Największa suma opóźnień w stosunku do jednego z kontrahentów wyniosła ponad 1,2 mln zł z tytułu 260 faktur opłaconych po terminie.

200 tysięcy złotych kary nałożono natomiast na poznańską spółkę Silvan Transport & Logistics. - Jest to podmiot prowadzący działalność w zakresie transportu drogowego towarów. Od lutego do kwietnia 2020 r. spółka nie spełniła w terminie świadczeń pieniężnych na rzecz ponad 3 tys. kontrahentów, a największa suma opóźnień na rzecz jednego podmiotu wyniosła ponad 1,2 mln zł z tytułu 62 faktur opłaconych po terminie - informuje urząd.

UOKiK odstąpił od wymierzenia kar firmom Osadkowski oraz Wialan Langer i Wiatr (spółki zajmujące się dystrybucją środków do produkcji rolnej), Nagel oraz Adampol (dwóch przedsiębiorców z branży transportowej), IKEA Industry Poland (producent mebli dla znanej sieci) i Sokołów (przetwórstwo mięsne). - Pomimo, że przedsiębiorcy również tworzyli zatory płatnicze, to nie została na nich nałożona kara pieniężna. W toku postępowań dotyczących tych podmiotów ustalono, że w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez te spółki po terminie była wyższa niż wygenerowany przez nie zator płatniczy - zaznacza UOKiK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro