Reklama

Polacy biorą coraz więcej zwolnień lekarskich. 22 miliony L4 w rok

fot. archiwum
fot. archiwum

Dane dotyczące chorób osób ubezpieczonych zbiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak ustaliła Rzeczpospolita, w 2022 roku wystawiono blisko 22 mln zwolnień L4. Chorzy spędzili na zwolnieniu w ubiegłym roku 239 milionów dni. To 0,4 procent dni mniej niż w roku 2021, ale równocześnie wystawiono o prawie 7 procent więcej zwolnień. Oznacza to, że zwolnień wzięto więcej, ale na krótszy okres. Aż o ponad 14 procent wzrosła liczba zwolnień jednodniowych. Zdaniem ekspertów, pracownicy często biorą zwolnienie na jeden dzień, by np. przedłużyć sobie weekend.

Jaki był powód brania zwolnień lekarskich w ubiegłym roku? Numerem jeden były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. W ubiegłym roku odnotowano natomiast spadek o 0,5 procent zwolnień branych w związku z zaburzeniami psychicznymi.

Przypomnijmy, że w grudniu pisaliśmy o kontrolach osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Przez dziewięć miesięcy 2022 roku w Wielkopolsce skontrolowano ponad 26 tysięcy osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy 1262 osobom na kwotę 1,1 mln złotych. Najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością było to, że pracownik będący na zwolnieniu u jednego pracodawcy, wykonywał pracę u innego lub we własnej firmie. Ale były i bardziej absurdalne przypadki - chory bawił się na festynie, wyjechał na wycieczkę, a nawet jeździł na rowerze dokumentując to w aplikacji pomimo zwolnienia spowodowanego... złamaniem nogi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro