Reklama
Reklama

Będzie kolejna podwyżka opłat za wodę i ścieki w Poznaniu? Aquanet chce wyższych stawek, ale Wody Polskie się nie zgadzają

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com

Ostatnia podwyżka miała miejsce w październiku.

7 października ubiegłego roku w życie weszła nowa taryfa Aquanetu. O 2 grosze podrożała opłata za dostarczany metr sześcienny wody w gospodarstwach domowych (do 5,05 zł). Podrożała też opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowych. Opłata miesięczna wzrosła do 5,71 zł w przypadku gospodarstw domowych. Więcej płacimy też za ścieki - konkretnie 7,48 zł. W górę poszła też opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń kanalizacyjnych - z 11,65 zł na 12,23 zł. Zmiany w taryfie zaakceptowano w 2021 i zgodnie z nimi, kolejna podwyżka miała nastąpić w październiku 2023 roku.

Aquanet wskazuje, że koszty ogromnie rosną i jeśli spółka nie podniesie opłat już teraz, w budżecie zabraknie jej w tym roku 50 mln złotych. Na podniesienie opłat za wodę i ścieki nie godzą się jednak Wody Polskie. Zdaniem Aquanetu, taka sytuacja odbije się na mieszkańcach. - Będziemy zmuszeni do kolejnych oszczędności. Mowa o ograniczeniu remontów, inwestycji czy usuwania awarii - mówi w rozmowie z WTK Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka spółki Aquanet.

Aquanet chciałby podnieść ceny o mniej więcej 25%. Z podobnymi problemami mierzą się inne spółki wodociągowe w regionie. One także będą notować straty, a Wody Polskie odrzucają ich wnioski o zmianę taryf.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro