Reklama

Ponad 5 tysięcy wystawców i milion gości na MTP. "Po trwającej ponad 2 lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP

Międzynarodowe Targi Poznańskie podsumowały 2022 rok.

W ponad 50 wydarzeniach targowych w 2022 roku uczestniczyło ponad 5000 wystawców. Do tych statystyk dodać należy kongresy, konferencje, wydarzenia sportowe oraz kulturalne. Łącznie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło milion gości. Mijający rok obfitował też w duże inwestycje infrastrukturalne o wartości ponad 162 mln zł.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

"Po trwającej ponad 2 lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać. Dzieje się to stopniowo, ale krok po kroku jej kondycja finansowa staje się silniejsza. Obecne wskaźniki mogą być powodem do zadowolenia, biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wyzwania, które niesie z sobą kryzys gospodarczy w Europie" - podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Eksperci przewidują, że do pełnej kondycji z 2019 roku branża targowa powróci dopiero ok. 2025 r.

"To ten rok będzie wyznacznikiem prawdziwej aktywności i udziału przedsiębiorców w organizowanych przez nas wydarzeniach" - mówi Tomasz Kobierski. "Obecnie najszybciej odradzają się targi konsumenckie, które notują rekordy popularności. Na razie ze względu na kryzys gospodarczy - wysoką inflację i podwyżki cen energii elektrycznej i ciepła, które są dla nas poważnym wyzwaniem trudno przewidzieć co będzie się działo z branżą B2B" - dodaje.

Przedstawiciele MTP podkreślają, że po pandemii zmieniła się grupa klientów imprez targowych. "Przyjeżdżają w konkretnym celu, na świadomie wybrane przez siebie wydarzenia. Ich biznesowe rozmowy częściej, niż jeszcze kilka lat temu, kończą się podpisaniem umów i złożeniem konkretnych zamówień. Nastąpiła też zmiana formuły poszczególnych wydarzeń, np. skrócenie ich czasu trwania. Firmy maksymalnie ograniczają też koszty udziału w wydarzeniach wystawienniczych" - tłumaczą.

"To jednak ma swoje dobre strony, bo na duże wydarzenia biznesowe przyjeżdżają naprawdę poważni klienci" - podkreśla Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP. "Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na wydarzenia konsumenckie, dla szerokiego grona odbiorców przechodzą one swój renesans" - dodaje.

Dopiero w lutym 2022 roku Grupa MTP wróciła do organizacji dużych imprez. Jedną z pierwszych była 30. jubileuszowa BUDMA wraz z targami towarzyszącymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też targi Meble Polska. Rekordowa dla 2022 liczba osób niemal 48 tysięcy pojawiła się na Poznań Game Arena. Ofertę targową uzupełniały konferencje i kongresy.

Wydarzenia to nie wszystko. W tym roku teren MTP stał się ważnym miejscem, gdzie pomoc mogli znaleźć uchodźcy. Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie, we współpracy z władzami wojewódzkimi i miejskimi, przy wsparciu NGO na poznańskich targach powstał punkt recepcyjny dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. W pawilonach zarządzanych przez Grupę MTP przygotowano miejsca noclegowe dla uchodźców i przestrzeń z przeznaczeniem na zbiórkę darów.

Niezależnie od trudnej sytuacji gospodarczej Grupa MTP podkreśla, że inwestuje w infrastrukturę i konsekwentnie realizuje założony wcześniej plan. "Na kluczowe inwestycje w 2022 roku wydaliśmy ponad 162 mln zł, wśród nich była budowa parkingu wielopoziomowego" - mówi Tomasz Kobierski.

W 2022 roku oddano do użytku zmodernizowany pawilon nr 1. Termomodernizacji został podany pawilon Poznań Congress Center. Remont przeszło także wnętrze targowej Iglicy. Zmodernizowano zabytkowy budynek w Parku Sołackim, w którym działa teraz restauracja i hotel Port Sołacz.

"Dużą inwestycją było też nabycie udziałów w spółce BWS Expo, która od 30 lat specjalizuje się w zabudowie targowej. To uzupełnienie oferty usług technicznych i aranżacji przestrzeni oferowanej do tej pory przez markę Idea Expo" - podkreślają przedstawiciele MTP.

Jakie plany na 2023 rok? Grupa MTP planuje w 2023 roku organizację 75 wydarzeń targowych w Poznaniu i poza nim. Oprócz tych dobrze znanych, będą dwie nowe. To International Tourism & Travel Fair Warsaw, czyli międzynarodowe targi turystyczne w Warszawie i letnia wersja zawodów jeździeckich CAVALIADA Summer w Świnoujściu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
23.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro