Reklama
Reklama

Ponad 5 tysięcy wystawców i milion gości na MTP. "Po trwającej ponad 2 lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MTP

Międzynarodowe Targi Poznańskie podsumowały 2022 rok.

W ponad 50 wydarzeniach targowych w 2022 roku uczestniczyło ponad 5000 wystawców. Do tych statystyk dodać należy kongresy, konferencje, wydarzenia sportowe oraz kulturalne. Łącznie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło milion gości. Mijający rok obfitował też w duże inwestycje infrastrukturalne o wartości ponad 162 mln zł.

"Po trwającej ponad 2 lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać. Dzieje się to stopniowo, ale krok po kroku jej kondycja finansowa staje się silniejsza. Obecne wskaźniki mogą być powodem do zadowolenia, biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wyzwania, które niesie z sobą kryzys gospodarczy w Europie" - podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Eksperci przewidują, że do pełnej kondycji z 2019 roku branża targowa powróci dopiero ok. 2025 r.

"To ten rok będzie wyznacznikiem prawdziwej aktywności i udziału przedsiębiorców w organizowanych przez nas wydarzeniach" - mówi Tomasz Kobierski. "Obecnie najszybciej odradzają się targi konsumenckie, które notują rekordy popularności. Na razie ze względu na kryzys gospodarczy - wysoką inflację i podwyżki cen energii elektrycznej i ciepła, które są dla nas poważnym wyzwaniem trudno przewidzieć co będzie się działo z branżą B2B" - dodaje.

Przedstawiciele MTP podkreślają, że po pandemii zmieniła się grupa klientów imprez targowych. "Przyjeżdżają w konkretnym celu, na świadomie wybrane przez siebie wydarzenia. Ich biznesowe rozmowy częściej, niż jeszcze kilka lat temu, kończą się podpisaniem umów i złożeniem konkretnych zamówień. Nastąpiła też zmiana formuły poszczególnych wydarzeń, np. skrócenie ich czasu trwania. Firmy maksymalnie ograniczają też koszty udziału w wydarzeniach wystawienniczych" - tłumaczą.

"To jednak ma swoje dobre strony, bo na duże wydarzenia biznesowe przyjeżdżają naprawdę poważni klienci" - podkreśla Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP. "Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na wydarzenia konsumenckie, dla szerokiego grona odbiorców przechodzą one swój renesans" - dodaje.

Dopiero w lutym 2022 roku Grupa MTP wróciła do organizacji dużych imprez. Jedną z pierwszych była 30. jubileuszowa BUDMA wraz z targami towarzyszącymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też targi Meble Polska. Rekordowa dla 2022 liczba osób niemal 48 tysięcy pojawiła się na Poznań Game Arena. Ofertę targową uzupełniały konferencje i kongresy.

Wydarzenia to nie wszystko. W tym roku teren MTP stał się ważnym miejscem, gdzie pomoc mogli znaleźć uchodźcy. Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie, we współpracy z władzami wojewódzkimi i miejskimi, przy wsparciu NGO na poznańskich targach powstał punkt recepcyjny dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. W pawilonach zarządzanych przez Grupę MTP przygotowano miejsca noclegowe dla uchodźców i przestrzeń z przeznaczeniem na zbiórkę darów.

Niezależnie od trudnej sytuacji gospodarczej Grupa MTP podkreśla, że inwestuje w infrastrukturę i konsekwentnie realizuje założony wcześniej plan. "Na kluczowe inwestycje w 2022 roku wydaliśmy ponad 162 mln zł, wśród nich była budowa parkingu wielopoziomowego" - mówi Tomasz Kobierski.

W 2022 roku oddano do użytku zmodernizowany pawilon nr 1. Termomodernizacji został podany pawilon Poznań Congress Center. Remont przeszło także wnętrze targowej Iglicy. Zmodernizowano zabytkowy budynek w Parku Sołackim, w którym działa teraz restauracja i hotel Port Sołacz.

"Dużą inwestycją było też nabycie udziałów w spółce BWS Expo, która od 30 lat specjalizuje się w zabudowie targowej. To uzupełnienie oferty usług technicznych i aranżacji przestrzeni oferowanej do tej pory przez markę Idea Expo" - podkreślają przedstawiciele MTP.

Jakie plany na 2023 rok? Grupa MTP planuje w 2023 roku organizację 75 wydarzeń targowych w Poznaniu i poza nim. Oprócz tych dobrze znanych, będą dwie nowe. To International Tourism & Travel Fair Warsaw, czyli międzynarodowe targi turystyczne w Warszawie i letnia wersja zawodów jeździeckich CAVALIADA Summer w Świnoujściu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro