Reklama
Reklama

Ruszyła budowa nowych mieszkań w Poznaniu. "Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt i nie stać ich na wysokie czynsze"

Wizualizacja | fot. PTBS
Wizualizacja | fot. PTBS

Wszystko to w ramach programu Miasta i Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - "POZnań - i zamieszkaj". Pierwsze będą gotowe już w przyszłym roku.

Inwestycja powstanie rejonie ulic Jana Wiencka i Adama Poszwińskiego. Będzie to ponad 550 mieszkań dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt i nie stać ich także na wysokie czynsze w najmie komercyjnym. Program kierowany jest również do osób, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski.

"W ramach I etapu inwestycji, którego zakończenie planowane jest na III kwartał 2024 r., powstanie 5 budynków z 199 mieszkaniami o powierzchni od 30 m2 do 65 m2 oraz 6 lokali usługowych. Dostępne będą mieszkania 1, 2, oraz 3-pokojowe, wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i przyjęcia lokatorów. Prawie wszystkie lokale będą miały balkon. 20 z nich będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową" - informują miejscy urzędnicy.

Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla dostępne będą zewnętrzne parkingi rowerowe. Planowana jest budowa placu zabaw oraz placu rekreacyjnego. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska oraz gabinet dentystyczny.

W ramach II etapu programu "POZnań - i zamieszkaj" mają powstać 353 lokale. Rozpisano już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Nabór wniosków na mieszkania do tego etapu zostanie ogłoszony wiosną tego roku.

Nabór do I etapu programu "POZnań i zamieszkaj" cieszył się dużą popularnością. Jak przekazano, wpłynęło ponad 600 wniosków, z czego 330 spełniło kryteria formalne i zostało zakwalifikowanych do udziału w programie oraz wpisanych na listę najemców.

"Każdy, kto zdecydował się na udział w programie, ma zagwarantowaną stabilność i długotrwałość najmu - 15 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata oraz umiarkowany, niższy od rynkowego czynsz. Obecnie trwają prace nad kalkulacją stawki czynszu, ale nie powinien on przekroczyć 24 zł/m2. Co więcej, wszystkie mieszkania są wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i zamieszkania" - informują przedstawiciele magistratu.

"Lokatorzy mogą wystąpić o dopłatę do czynszu w ramach Programu "Mieszkanie na Start". Chodzi o nawet 11 zł za m2 powierzchni mieszkania. Mają także możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego z Poznańskiego Centrum Świadczeń. 100% udziałów w Spółce PTBS, która realizuje program, posiada Miasto Poznań. Dzięki temu lokatorzy zyskują pewnego i transparentnego wynajmującego" - dodają.

Co ważne, przyszli najemcy muszą zapłacić za część kosztów budowy lokalu. To maksymalnie 20 proc. wartości mieszkania. Jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z wynajmu, kwota ta zostanie mu zwrócona.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro