Reklama

Przebudowa Starego Rynku dużo droższa niż pierwotnie zakładano. Ile ma kosztować?

Tak ma wyglądać Stary Rynek po przebudowie | fot. PIM
Tak ma wyglądać Stary Rynek po przebudowie | fot. PIM

O szczegóły zapytał w interpelacji radny Andrzej Rataj.

Prace związane z przebudową Starego Rynku zaczęły się jesienią 2021 roku od prac archeologicznych, w ubiegłym roku zaczęły się zasadnicze prace budowlane, które mają potrwać do jesieni 2023 roku.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Radny Andrzej Rataj postanowił dowiedzieć się, ile początkowo miała kosztować ta inwestycja, a na jakiej kwocie ostatecznie stanęło. Wystąpił więc z interpelacją do prezydenta. Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. Z jego odpowiedzi wynika, że "na etapie pierwotnych założeń koszty rewaloryzacji przestrzeni płyty Starego Rynku wynosiły około 54 mln zł". - Umowa o dofinansowanie, podpisana w maju 2019 r. wskazywała całkowitą wartość projektu na kwotę 53 272 309,99 zł. Przyznane dofinansowanie wynosiło 29 966 704,45 zł - tłumaczy Wiśniewski.

Dziś kwota ta jest znacznie wyższa. Finalnie mowa jest o blisko 140 milionach złotych. - Kwota 139 757 010 zł zapisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) na realizację tego zadania obejmuje umowę z Generalnym Wykonawcą oraz koszty dokumentacji, nadzoru i obsługi projektu, tj. Inwestorstwo Zastępcze (spółka PIM), nadzór Inżyniera Kontraktu, a także działania promocyjno-informacyjne - dodaje. - Umowa na prace projektowo-budowlane (w formule projektuj i buduj) z Generalnym Wykonawcą podpisana została na kwotę 129 891 547,55 zł, z czego koszt Miasta to 116 425 525,8 zł brutto, natomiast pozostałe to koszty poszczególnych gestorów sieci. Obecnie umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, aneksowana 22 marca 2022 r., określa koszt całkowity zadania na kwotę 136 052 547,03 zł. Kwota samego dofinansowania pozostaje bez zmian i wynosi 29 966 704,45 zł.

Skąd taki wzrost kosztów? - Wpływ na wzrost kosztów inwestycji miały głównie: aktualizacja i uszczegółowienie pierwotnego programu funkcjonalno-użytkowego (PFU), postępowanie przetargowe i wysokość oferty złożonej w postępowaniu (złożona została jedna oferta) oraz coraz trudniejsze warunki makroekonomiczne i geopolityczne, co ma związek ze wzrostem cen materiałów budowlanych i usług oraz wojną w Ukrainie.

Ostateczne koszty mogą jeszcze ulec zmianie. - Przyjęta formuła realizacji inwestycji (projektuj i wybuduj) sprawia, że wraz z postępem prac projektowych należy liczyć się z możliwością zmian kosztów realizacji robót i ich aktualizacją. Ewentualne wystąpienie niezidentyfikowanych wcześniej zdarzeń (kolizje sieci, kolizje budowli z elementami uzbrojenia czy zabytkami) oraz konieczność wykonania dodatkowych robót, nieprzewidzianych na wcześniejszym etapie, także mogą spowodować wzrost kosztów. Ponadto, na skutek uregulowań ustawowych (Ustawa Prawo zamówień publicznych) możliwe są również zmiany w zakresie waloryzacji cen kontraktu - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
44.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro