Coraz mniej uczniów chodzi na katechezę. Blisko 1500 szkół w Polsce bez religii
A jak jest w Poznaniu?
Z danych tvn24.pl wynika, że w tym roku są 1462 szkoły w Polsce, w których lekcje religii w ogóle się nie odbywają. To 709 podstawówek, 349 liceów, 156 techników i 171 szkół branżowych. To zarówno szkoły niepubliczne, jak i te klasyczne - samorządowe. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, jest brak czasu na katechezę.
Zapytaliśmy w poznańskim magistracie, jak sytuacja wygląda w naszym mieście. - W bieżącym roku szkolnym spadek liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii jest zauważalny, jednak zajęcia z tego przedmiotu odbywają się we wszystkich szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań - wyjaśnia Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydział Oświaty UMP.
Już w październiku Gazeta Wyborcza opublikowała dane dotyczące tego, ilu uczniów chodzi na religię w poznańskich szkołach. W poznańskich podstawówkach deklarację uczestniczenia dzieci w lekcjach religii złożyło niespełna 75 procent uczniów. W liceach na lekcje religii chodzi 33,3 procent uczniów, a w technikach 33,7 procent. To znacznie gorzej niż trzy lata wcześniej - wówczas było to 86 procent w podstawówkach i 47 procent w liceach i technikach.
W Poznaniu od 2019 roku maturzyści mają zaledwie jedną godzinę religii w tygodniu, zamiast tradycyjnie dwóch. Miasto porozumiało się wówczas z kurią (zgoda Kościoła jest konieczna zgodnie z konkordatem) i z takiego rozwiązania skorzystały wszystkie szkoły. Wyjaśniano, że szkoły są przepełnione, a dodatkowo pojawiały się problemy związane z kadrą, która miała prowadzić lekcje religii.
Najpopularniejsze komentarze