Lodowisko Bogdanka na zawsze znika z mapy Poznania
Oficjalnie było to już wiadomo od dawna, ale właśnie trwa jego wyburzanie. Ruszyły przygotowania do budowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Przypomnijmy. Pod koniec grudnia prezydent Jacek Jaśkowiak i marszałek Marek Woźniak podpisali umowę, na mocy której miasto od stycznia wzięło pod swoją pieczę Filharmonię Poznańską, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejmuje Muzeum Archeologiczne i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Filharmonia pod skrzydłami miasta to przede wszystkim szansa na wybudowanie jej siedziby na miejskim terenie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dzięki wymianie będzie natomiast mógł przystąpić do budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Jak zauważa "Gazeta Wyborcza" to już się dzieje. Przygotowania do budowy nowego muzeum już się rozpoczęły, a co się z tym wiąże dawne lodowisko Bogdanka równane jest z ziemią.
"Mamy pozwolenie na budowę, przed nami ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie inwestycji. Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć wszystkie te działania najszybciej, jak to będzie możliwe. To ma być instytucja, która będzie służyła przez wiele dziesięcioleci Wielkopolsce i wszystkim, którzy będą mogli te wątki historyczne nie tylko poznać, ale i zgłębić. Kluczową sprawą w tej chwili jest nawiązanie formalnego kontaktu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - zapowiada pod koniec grudnia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
W 2021 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby muzeum. Zwycięzcą została renomowana warszawska pracownia WXCA. Prezydent Miasta Poznania zatwierdził projekt architektoniczny i wydał ważne przez trzy lata pozwolenie na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wstępnie informowano, że budowa muzeum kosztować miała ok. 200 mln zł. Szybko okazało się, że to kwota niewystarczająca i zabraknie kilkudziesięciu milionów złotych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, zadeklarował pomoc. Początkowo deklaracja obejmowała 50 proc., ale ostatecznie wzrosła do 60 proc. Miasto Poznań chciało z kolei dołożyć 10 proc. Wciąż nie były to wystarczające środki. Budowa ma kosztować niemal 380 mln zł.
Najpopularniejsze komentarze