Reklama
Reklama

Szansa dla pacjentów z powikłaniami cukrzycy. W poznańskim szpitalu powstanie specjalny pododdział

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznański Szpital im. F. Raszei, jako pierwszy w zachodniej części kraju, podejmie się w sposób kompleksowy i nowoczesny leczenia stopy cukrzycowej.

Obecnie w Szpitalu im. F. Raszei pacjenci ze stopą cukrzycową leczeni są w Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej oraz na Oddziale Chirurgicznym. Teraz się to zmieni. Jest koncepcja utworzenia w Szpitalu Pododdziału Stopy Cukrzycowej w ramach Oddziału Chirurgii - nowoczesnej jednostki z profesjonalnym zespołem lekarzy: diabetologów, chirurgów, także naczyniowych, dietetyków oraz wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek. Takiego pododdziału nie ma nie tylko w Wielkopolsce, ale i brakuje go w całym zachodnim rejonie Polski.

S. U. Bałtyk w Kołobrzegu - wypoczynek i rehabilitacja. Tutaj każdy dzień zaczyna się od szumu fal, uśmiechu personelu i troski o Twoje zdrowie. Sprawdź ofertę na www.subaltyk.pl
REKLAMA

"Obserwujemy ciągle rosnące zachorowania, wręcz pandemiczne, na cukrzycę II stopnia. Widzimy też zwiększające się dramatycznie liczby powikłań cukrzycowych, źle lub za późno leczonych powikłań, w tym stopy cukrzycowej, rany martwicze z licznymi patogenami, które w bardzo wielu przypadkach kończą się amputacją kończyn mimo wysiłku wielu specjalistów" - mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka Szpitala im. F. Raszei. "To dramat dla pacjenta, trauma dla jego bliskich i ogromne koszty leczenia oraz rehabilitacji dla systemu finansów publicznych w ochronie zdrowia. Musimy racjonalnie wykorzystywać łóżka i kierować się względami racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi, również w zakresie zasobów kadrowych. Dążymy do takiego wykorzystania potencjału naszego szpitala, aby móc realizować świadczenia medyczne, które wynikają z naszych możliwości, mapy potrzeb zdrowotnych oraz w odpowiedzi na potrzebny zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski. Dlatego planujemy przekazanie dotychczas nie wykorzystywanych łóżek z Oddziału Patologii Ciąży dla pacjentów cierpiących na zespół stopy cukrzycowej" - dodaje.

Stworzenie nowego pododdziału będzie możliwe dzięki przekazaniu niewykorzystanych łóżek z oddziału patologii ciąży. "Nie oznacza to w żadnym wypadku likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży. Zmiany mają na celu jak najlepsze wykorzystanie wolnych łóżek do zaspokojenia potrzeb pacjentów, w tym także tych osób, które pilnie wymagają leczenia stopy cukrzycowej" - zapewniają miejscy urzędnicy.

"Przyjazny i kompetentny personel medyczny, nowoczesna aparatura, funkcjonalne wyposażenie oraz organizacja lecznicy od lat budują renomę Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, w tym także w zakresie opieki położniczej i ginekologicznej" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Cieszą mnie pozytywne opinie rodziców noworodków oraz leczonych pacjentek o tej miejskiej placówce. Jej zasoby nadal będą dostępne dla pacjentek. Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży pozostaje dostępny i będzie przyjmował porody w dotychczasowej liczbie i przy tych samych warunkach. A jeśli dzieci zacznie się rodzić więcej - co byłoby wielką radością - szpital jest gotowy do dostosowania zasobów do nowych potrzeb" - dodaje.

Zmiana organizacyjna w szpitalu nie zaburzy przyjęć pacjentek w zakresie leczenia ginekologicznego, patologii ciąży oraz tych, które rodzą. "Cały czas działać też będzie blok porodowy, na którym znajduje się sala zabiegowa do porodów powikłanych oraz cztery bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi, do pobytów trwających dłużej niż jedną dobę" - zapewniają przedstawiciele magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
11℃
6℃
Poziom opadów:
9.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro