Reklama
Reklama

Szansa dla pacjentów z powikłaniami cukrzycy. W poznańskim szpitalu powstanie specjalny pododdział

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznański Szpital im. F. Raszei, jako pierwszy w zachodniej części kraju, podejmie się w sposób kompleksowy i nowoczesny leczenia stopy cukrzycowej.

Obecnie w Szpitalu im. F. Raszei pacjenci ze stopą cukrzycową leczeni są w Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej oraz na Oddziale Chirurgicznym. Teraz się to zmieni. Jest koncepcja utworzenia w Szpitalu Pododdziału Stopy Cukrzycowej w ramach Oddziału Chirurgii - nowoczesnej jednostki z profesjonalnym zespołem lekarzy: diabetologów, chirurgów, także naczyniowych, dietetyków oraz wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek. Takiego pododdziału nie ma nie tylko w Wielkopolsce, ale i brakuje go w całym zachodnim rejonie Polski.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Obserwujemy ciągle rosnące zachorowania, wręcz pandemiczne, na cukrzycę II stopnia. Widzimy też zwiększające się dramatycznie liczby powikłań cukrzycowych, źle lub za późno leczonych powikłań, w tym stopy cukrzycowej, rany martwicze z licznymi patogenami, które w bardzo wielu przypadkach kończą się amputacją kończyn mimo wysiłku wielu specjalistów" - mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka Szpitala im. F. Raszei. "To dramat dla pacjenta, trauma dla jego bliskich i ogromne koszty leczenia oraz rehabilitacji dla systemu finansów publicznych w ochronie zdrowia. Musimy racjonalnie wykorzystywać łóżka i kierować się względami racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi, również w zakresie zasobów kadrowych. Dążymy do takiego wykorzystania potencjału naszego szpitala, aby móc realizować świadczenia medyczne, które wynikają z naszych możliwości, mapy potrzeb zdrowotnych oraz w odpowiedzi na potrzebny zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski. Dlatego planujemy przekazanie dotychczas nie wykorzystywanych łóżek z Oddziału Patologii Ciąży dla pacjentów cierpiących na zespół stopy cukrzycowej" - dodaje.

Stworzenie nowego pododdziału będzie możliwe dzięki przekazaniu niewykorzystanych łóżek z oddziału patologii ciąży. "Nie oznacza to w żadnym wypadku likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży. Zmiany mają na celu jak najlepsze wykorzystanie wolnych łóżek do zaspokojenia potrzeb pacjentów, w tym także tych osób, które pilnie wymagają leczenia stopy cukrzycowej" - zapewniają miejscy urzędnicy.

"Przyjazny i kompetentny personel medyczny, nowoczesna aparatura, funkcjonalne wyposażenie oraz organizacja lecznicy od lat budują renomę Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, w tym także w zakresie opieki położniczej i ginekologicznej" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Cieszą mnie pozytywne opinie rodziców noworodków oraz leczonych pacjentek o tej miejskiej placówce. Jej zasoby nadal będą dostępne dla pacjentek. Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży pozostaje dostępny i będzie przyjmował porody w dotychczasowej liczbie i przy tych samych warunkach. A jeśli dzieci zacznie się rodzić więcej - co byłoby wielką radością - szpital jest gotowy do dostosowania zasobów do nowych potrzeb" - dodaje.

Zmiana organizacyjna w szpitalu nie zaburzy przyjęć pacjentek w zakresie leczenia ginekologicznego, patologii ciąży oraz tych, które rodzą. "Cały czas działać też będzie blok porodowy, na którym znajduje się sala zabiegowa do porodów powikłanych oraz cztery bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi, do pobytów trwających dłużej niż jedną dobę" - zapewniają przedstawiciele magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
74.46 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro