Reklama

Były poseł z Poznania oskarżony o wyłudzenie 400 000 zł z Kancelarii Sejmu i sprzeniewierzenie 5 mln złotych prywatnej uczelni

fot. archiwum WTK
fot. archiwum WTK

Chodzi o Tomasza G.

Tomasz G. posłem został w 2005 roku i pełnił tę funkcję przez kolejne trzy kadencje. Najpierw reprezentował Prawo i Sprawiedliwość, a następnie Solidarną Polskę. Później chciał reprezentować KORWiN, ale bezskutecznie ubiegał się o reelekcję.

Polska Agencja Prasowa podaje, że w piątek do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi G., jego żonie Magdalenie, a także czterem innym osobom. Tomaszowi G. Zarzuca się popełnienie 10 przestępstw. Między innymi miał wyłudzić z Kancelarii Sejmu 400 tysięcy złotych na prowadzenie biura poselskiego, a także sprzeniewierzyć 5 milionów złotych jako kanclerz prywatnej uczelni. Poznańskiej uczelni, której założycielką jest jego żona. Tomasz G. miał wypłacać pieniądze z konta uczelni, a chodzi m.in. o pieniądze przyznane szkole przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na bezzwrotną pomoc materialną dla studentów. W tym przypadku to 600 tysięcy złotych. Ponadto ponad 50 tysięcy złotych szkoła miała wydać na meble i przeprowadzkę, a Tomasz G. miał wykorzystać te pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem.

To nie koniec. Pozostałe zarzuty dotyczą nakłania do poświadczania nieprawdy, a także do nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Co z pozostałymi oskarżonymi? Żona byłego posła jest oskarżona o sprzeniewierzenie 240 tysięcy złotych należących do uczelni. Trzem kobietom postawiono zarzuty udzielenia pomocy byłemu posłowi w wyłudzeniu pieniędzy z Kancelarii Sejmu. Główny księgowy uczelni odpowiada natomiast za poplecznictwo i nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Tomaszowi G. grozi do 10 lat więzienia. Przypomnijmy, że wobec niego w sądzie toczy się także inny proces - w sprawie wyłudzenia kredytów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
61.60 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro