Reklama
Reklama

Busy parkujące na osiedlowych miejscach postoju utrudniają wyjazd. Mieszkańcy bezradni

fot. Czytelnik.
fot. Czytelnik.

Na sytuację zwrócił uwagę Mieszkaniec O. Bolesława Śmiałego w Poznaniu.

- Jestem mieszkańcem Osiedla Bolesława Śmiałego przy ulicy Wachowiaka w Poznaniu, od pewnego czasu mamy problem z zaparkowanymi pojazdami dostawczymi, które utrudniają przejazd przez parking. Chodzi o to, że nie mieszczą się na wyznaczonym miejscu do parkowania. Sprawa była zgłaszana służbom, ale nic nie dało się z tym zrobić. Wydaję mi się że pojazdy zaparkowane na zdjęciu powinny być pouczone lub ukarane mandatem, a kierowców skierować na badanie wzroku, bo to już przestaje być śmieszne - napisał do nas Czytelnik.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Eksperci z biznes.interia.pl podpowiadają, że kierowcy, którzy ewidentnie zaburzają lokalny ruch, mogą być ukarani mandatami, ale sprawa nie jest taka prosta. W praktyce często to się nie dzieje, bo strażnicy miejscy nie widzą w tym problemu lub zwyczajnie obawiają się, że ewentualnie przed sądem nie obronią swoich argumentów, bo przepisy są niejednoznaczne - informują eksperci z biznes.interia.pl i doradzają, aby zastosować dodatkowe oznaczenia lub poprosić o wyznaczenie na parkingu osobnych miejsc dla samochodów ponadgabarytowych. Tu sprawa też nie jest taka prosta, ponieważ większość parkingów w mieście należy do spółdzielni mieszkaniowych, a na takich terenach służby porządkowe, według ekspertów, nie mogą egzekwować respektowania dodatkowych oznaczeń.

Z takim samym problemem boryka się stolica Polski, co potwierdza Sławomir Smyka starszy inspektor Straży Miejskiej w Warszawie, gdzie takie zgłoszenia wpływają niemal co dwie minuty.

Na łamach biznes.interia.pl wypowiedziała się w tej sprawie prawniczka Agnieszka Stec-Bielak - Na osiedlach możliwość reakcji na takie zdarzenia jest ograniczona i zależy od sytuacji prawnej i faktycznej zarówno kierowców takich aut, jak i właścicieli nieruchomości. W większości przypadków zależy ona od oznakowania terenu oraz od tonażu pojazdu. Gdy obszar wspólnoty jest ogrodzony, a wjazd ogranicza szlaban, problem nie jest drastyczny. Można w pewnym stopniu oddziaływać na możliwość parkowania i poruszania się pojazdów nie należących do mieszkańców - skomentowała Agnieszka Stec-Bielak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro