Reklama
Reklama

Co trzecia przychodnia POZ w regionie od stycznia nie przyjmie pacjentów? Lekarze nie podpisują aneksów, NFZ prowadzi rozmowy z "innymi podmiotami"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. JESHOOTS.COM / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. JESHOOTS.COM / unsplash.com

To może być trudny początek roku dla wielu pacjentów.

Tłumy w przychodniach i zdecydowanie więcej zachorowań na grypę i grypopodobne komplikują sytuację. Jak tłumaczy NFZ, wraz z końcem tego roku wygasa większość umów wielkopolskich podmiotów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. 6 grudnia NFZ przekazał przychodniom lekarzy rodzinnych aneksy do podpisania, na mocy których mogą oni leczyć pacjentów przez kolejne 27 miesięcy.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Komfortowy hotel Linea Mare nad morzem z rabatem -15% specjalnie dla mieszkańców Poznania. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Okazuje się jednak, że są lekarze, którzy aneksów podpisać nie zamierzają. - Wielkopolska jest jedynym województwem w kraju, gdzie część lekarzy nie zgadza się na zaproponowane warunki umów. Wśród nich są lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy oczekują skrócenia okresu obowiązywania umowy do 12 miesięcy. Taka zmiana nie jest brana pod uwagę przez NFZ - zaznacza Marta Żbikowska-Cieśla z wielkopolskiego NFZ.

Na 641 umów lekarzy rodzinnych z Wielkopolski (to zdecydowana większość wszystkich umów) około 30 procent lekarzy nie podpisało aneksów. - Oznacza to, że od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia, chyba że zostaną złożone wnioski o zawarcie kolejnych umów. Będzie to możliwe z tą różnicą, że nowe umowy zawierane są na czas nieokreślony - dodaje.

NFZ zapewnia, że robi wszystko, by zapewnić pacjentom opiekę w nowym roku. - Prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia. Przygotowywane są także rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć tym pacjentom, których lekarz rodzinny nie podpisał aneksu przedłużającego umowę z NFZ. Podobnie finansowane będą porady udzielane tym pacjentom przez inne przychodnie POZ.

NFZ liczy, że do końca roku podmioty, które dotąd aneksu nie podpisały, jednak to zrobią. Mają na to jeszcze kilka dni. - Po 31 grudnia będziemy mogli przedstawić listę przychodni, które zrezygnowały ze współpracy z NFZ - kończy Żbikowska-Cieśla.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad sto zgłoszeń, najwięcej z powiatu poznańskiego
12℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
7.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro