Reklama
Reklama

Kolejna obwodnica w Wielkopolsce coraz bliżej. "Kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2024 roku"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem niebawem może ruszyć jej budowa.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Żodynia w ciągu DK32. Uzyskanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych. Inwestycja jest realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

"27 kwietnia 2021 r. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma INFRAKOM Kościan) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować obwodnicę Żodynia. Umowa opiewa na kwotę blisko 33 mln zł. Kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2024 r." - przypomina Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu.

"W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 3,3 km. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5" - dodaje.

Obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

Budowa obwodnicy Żodynia to kolejne w województwie wielkopolskim zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro