Model Poznania w 3D wśród najlepszych na świecie. Każdy może z niego korzystać
Model znalazł się na czwartym miejscu wśród 40 modeli z całego globu.
Zestawienie opublikowało pismo International Journal of Geographic Information Science. - Projekt udostępniliśmy użytkownikom w 2018 roku. Od tamtej pory model zyskał już uznanie w Polsce, czego wyrazem była między innymi nagroda Skrzydeł IT w Administracji otrzymana w kategorii e-usług dla obywatela. Teraz ten innowacyjny trójwymiarowy model doceniono na arenie międzynarodowej, co potwierdza jego wysoką jakość oraz właściwy kierunek rozwoju - mówi Jarosław Zawadzki, zastępca dyrektora ds. Systemu Informacji Przestrzennej Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.
Co ważne, Poznań jako pierwsze miasto w Polsce przygotował model miasta w 3D. Na arenie międzynarodowej lepszy projekt zaprezentowały jedynie Helsinki, Amsterdam i Espoo. - Do oceny modeli autorzy przygotowali specjalny wskaźnik "3D City Index" składający się z blisko 50 kryteriów podzielonych na cztery kategorie. Dotyczyły one m.in. tego, jak dane są prezentowane na portalu, czy model przechowuje statystyki historyczne lub czy jest bezpłatny. Oceniano również treści tematyczne modelu: czy zawiera np. tunele, mosty i zbiorniki wodne i roślinność - wymienia magistrat.
Z modelu korzystać może każdy. Jest on dostępny TUTAJ. - Na mapie można sprawdzić potencjał solarny budynków (fotowoltaika), dane o stanie powietrza, pozycję pojazdów komunikacji miejskiej czy informacje dotyczące zieleni. Użytkownik może także pozyskać podstawowe dane o budynkach, sprawdzić ich wysokość, funkcję czy liczbę kondygnacji oraz pobrać dowolny model obiektu w jednym z wielu formatów. Portal 3D umożliwia również przeprowadzanie analizy zacienienia dowolnych budynków na mapie. Wyróżniającą cechą modelu miejskiego jest bieżąca aktualizacja danych 3D oraz jego powiązanie z mapą 2D.