Gimnastyka korekcyjna znika ze szkół
Prawdopodobnie od września nie będzie zajęć gimnastyki korekcyjnej w trzech pierwszych klasach podstawówki. Powodem jest fakt, że dyrektorom szkół zabrano godziny, które przeznaczone były na zajęcia dla dzieci z wadami postawy.
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej, odbywały się w szkołach podstawowych w ramach tzw. godzin do dyspozycji dyrektora. Teraz mają one być przeznaczone na inne zajęcia dla uczniów na przykład języki obce oraz informatykę.
Do tej pory gimnastyka korekcyjna organizowana jest w każdej szkole podstawowej dla dzieci z wadami postawy, z przewlekłymi zaburzeniami stanu zdrowia, oraz z obniżoną sprawnością fizyczną. Gimnastyka korekcyjna to część wychowania fizycznego ze specyficzna formą ćwiczeń fizycznych, gdzie ruch stał się pewnego rodzaju formą terapeutyczną. Stosowane na zajęciach ćwiczenia maja służyć szczególnie do korekcji postawy ciała.
Na różnego rodzaju wady postawy mają wpływ róże czynniki zewnętrzne między innymi stres, nieodpowiednie odżywianie, organizacja czasu wolnego. Skutki niewłaściwego trybu życia w przyszłości mogą powodować wady w postawie ciała oraz oddziałuje na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i prowadzi do różnych chorób w późniejszym okresie życia. Natomiast wcześnie wykryte wady postawy ciała można wyeliminować przez systematyczne ćwiczenia, dostosowane do wady oraz wieku dziecka.