Reklama
Reklama

Muzeum Lecha Poznań oficjalnie otwarte. Kiedy będzie można je zwiedzić?

fot. Przemysław Szyszka / lechpoznan.pl
fot. Przemysław Szyszka / lechpoznan.pl

Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek.

O tym, że w mieście otwarte zostanie muzeum Kolejorza pisaliśmy już w lutym. Wówczas zapowiedziano, że z okazji 100-lecia klubu doczeka się on własnego muzeum. Dziś zostało otwarte. - Koszt budowy wyniósł 2,5 miliona złotych i w całości został pokryty z budżetu klubu - podaje Lech Poznań. Choć otwarcie za nami, pierwsi zwiedzający wejdą do muzeum dopiero na przełomie stycznia i lutego. - W najbliższym czasie musimy bowiem dokonać synchronizacji systemu dostępu z naszym systemem biletowym, bo w nim będzie można nabywać wejściówki - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Muzeum znajduje się na terenie stadionu przy ulicy Bułgarskiej, w pobliżu szatni i wyjścia na murawę. - Wszystko po to, żeby przeszłość mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie - w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych - przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych.

- Lech ma piękną i bardzo bogatą historię, na którą składa się praca wielu pokoleń osób i którą należy się chwalić. Stąd decyzja o doprowadzeniu do szczęśliwego finału tej inwestycji, serdecznie zapraszamy do zwiedzania - mówi prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak

Muzeum ma już sporo eksponatów, ale klub wciąż zachęca osoby, które chciałyby przekazać pamiątki z nim związane, by to robiły. W obiekcie zobaczymy trofea, w tym repliki tych przechodnich. - Mamy nagrodę, jaką otrzymał Bartosz Bosacki, gdy został wybrany graczem meczu Kostaryki z Polską podczas MŚ w Niemczech w 2006 roku. To jedyny lechita, który strzelił gola, a nawet dwa, na najważniejszej imprezie piłkarskiej. Mamy również kilka bezcennych koszulek - np. bluzę bramkarską Piotra Mowlika, w której bronił w finale Pucharu Polski 1982 - pierwszego trofeum zdobytego przez Lecha, trykot Marka Rzepki z mistrzowskiego sezonu 1989/1990, czy absolutnie wyjątkową koszulkę należącą do Edmunda Białasa z legendarnego tercetu ABC. Najlepszy strzelec w historii, Teodor Anioła także ma swój kącik i jesteśmy w posiadaniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, jakim został uhonorowany. W zbiorach znajduje się także jego pierwsza legitymacja klubowa z pieczątką i datą 1 czerwca 1945, kiedy formalnie trafił do Kolejorza - zaznacza Lech Poznań.

Ale atrakcji do zobaczenia jest znacznie więcej. Chociażby miejsce poświęcone Robertowi Lewandowskiemu. - Chętni będą mogli się sprawdzić w specjalnej kabinie, gdzie odbywa się pomiar głośności dopingu, a przy wyjściu stanęła kasa z legendarnego stadionu na Dębcu i każdy będzie mógł sobie wydrukować pamiątkowe zaproszenie na jeden z kilkunastu meczów historycznych Lecha Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro