Reklama

Ulgi w PIT 37 za 2022 rok

Jednym z legalnych sposobów skorzystania z obniżenia zobowiązania podatkowego jest skorzystanie tak zwanych ulg w PIT. Do najpopularniejszych z nich należą ulga na dzieci, czy odliczenia darowizn na określone cele (np. organizacji pożytku publicznego czy kultu religijnego). Warto jednak przyjrzeć się również mniej popularnym ulgom istniejącym w PIT 37 - możliwe, że podatnik będzie mógł z nich skorzystać. Jakie wysokości preferencji dotyczą podatników? Gdzie sprawdzić warunki konieczne do spełnienia przy korzystaniu z ulg w PIT?

Ulga na Internet w PIT 37

Jedną z ulg jest tak zwana ulga na Internet, która umożliwia odliczenie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na używanie Internetu. Ulga może być zastosowana w ramach PIT 37. Nie może obejmować zakupu sprzętu, czy komponentów sieci, a także nie dotyczy instalacji, modernizacji czy utrzymania sieci. Skorzystać z ulgi na Internet mogą podatnicy, którzy nie wykorzystywali jej w latach poprzednich (tj. maksymalnie przez dwa kolejne lata). Ulga na Internet jest limitowana, maksymalne odliczenie w PIT 37 nie może przekroczyć kwoty 760 złotych. Limit nie przechodzi na następny rok i dotyczy podatnika (osoby). Należy jednak pamiętać, że aby dokonać odliczenia podatnik musi faktycznie w danym roku podatkowym ponieść koszt użytkowania sieci Internetowej i ten faktycznie poniesiony koszt może odliczyć (do maksymalnego limitu 760 zł. W celu udowodnienia wydatków podatnik powinien posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające te wydatki identyfikujące kupującego, sprzedawcę, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Może to być na przykład faktura, rachunek lub inny stosowny dowód zawierający powyższe dane. Ponadto w przypadku faktur, na których nie ma oznaczenia, że zostały zapłacone podatnik powinien posiadać dodatkowo dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty (np. potwierdzenie przelewu). Odliczenie może dotyczyć tylko roku, w którym podatnik zapłacił za usługę. Więcej informacji na temat ulgi na Internet podatnik rozliczający PIT 37 może znaleźć w art. 26 ust. 1 pkt 6 lit. a, ust. 6h oraz ust.7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PIT 37 a ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna w PIT 37 została skierowana do osób niepełnosprawnych, ale również tych które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, oraz dla osób, które poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych. Dokumentami, które umożliwiają udowodnienie prawa do ulgi są dowody na wydatki np. faktury zakupu oraz potwierdzenia zapłaty. Do tego podatnik powinien posiadać:

- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzję, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, albo
- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku.

Dokumenty mogą również dotyczyć osoby, która jest na utrzymaniu podatnika czyli np. współmałżonka, dziecko własne, dziecko przysposobione, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierba, rodzica, rodzica współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma lub macochę, a także zięcia lub synową. Należy pamiętać, że określono limit dotyczący dochodów osoby niepełnosprawnej umożliwiający skorzystanie z ulgi w PIT 37. W 2021 roku było to 15 010,56 zł i dotyczył on osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika. Do tego limitu zgodnie z decyzją ustawodawcy nie wlicza się natomiast niektórych przychodów takich jak zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające (dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji), dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w ustawie o PIT. Ustawodawca ponadto podzielił wydatki na nielimitowane i limitowane, gdzie katalog ten ma charakter zamknięty. Podatnicy mogą więc skorzystać z odliczeń tylko w przypadku wydatków wymienionych wprost w ustawie o PIT. Więcej informacji na temat ulgi rehabilitacyjnej w PIT 37 podatnicy mogą znaleźć w art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7-7g, ust. 13a, ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna w PIT 37 dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych (również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy przeprowadzili termomodernizację takiego domu jednorodzinnego i ponieśli określone wydatki. W ramach takiego przedsięwzięcia ma dojść do ulepszenia, podczas którego zmniejszy się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie budynków mieszkalnych. Może polegać na ulepszeniu zmniejszającym straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych, wykonaniu przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła (likwidacja lokalnego źródła i zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła), całkowitej lub częściowej zmianie źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Wydatki, które można odliczyć w PIT 37 w ramach ulgi termomodernizacyjnej zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dotyczyć mogą tylko przedsięwzięć, które zostały zakończone w okresie kolejnych 3 lat, a podatnik posiada odpowiednią fakturę (wystawioną przed podatnik podatku od towarów i usług) i nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Taki wydatek nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu ani odliczony na podstawie innych ustaw. Limit ulgi wynosi 53 000 złotych. Więcej informacji o uldze podatnicy mogą znaleźć w art. 26h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro