Reklama
Reklama

Jakie zmiany zajdą w Poznaniu? Każdy już może zapoznać się z nową konstytucją przestrzenną miasta

fot. UMP
fot. UMP

Projekt "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania" został wyłożony do publicznego wglądu.

Studium jest jednym z najważniejszych dokumentów strategicznych. Dokument określa ramy rozwoju dla całego Poznania i stanowi podstawę dla kolejnych, bardziej szczegółowych opracowań, czyli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Obowiązujący aktualnie dokument został uchwalony w 2014 r. i wymaga dostosowania do współczesnych realiów.

"Do 5 stycznia przyszłego roku z dokumentem można się zapoznać w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Za Bramką 1 (w godz. 9-15) lub na stronie www.mpu.pl. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć także udział w otwartej dyskusji publicznej, która odbędzie się 15 grudnia o godz. 17:00. Spotkanie będzie miało formę zdalną (platforma ZOOM). Dane do logowania można znaleźć na stronie internetowej MPU" - informują miejscy urzędnicy.

"Do projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania można wysyłać uwagi. Będą one przyjmowane do 27 stycznia 2023 r. poprzez pocztę elektroniczną ([email protected]) lub tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań. W piśmie z uwagami należy podać imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, adres zamieszkania albo siedziby, a także oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Jej złożenie możliwe jest również podczas dyskusji publicznej" - dodają.

Prace nad nowym studium rozpoczęto w 2020 roku. W 2021 roku przeprowadzono pierwszą część II etapu konsultacji. W ramach drugiej części, która odbyła się w tym roku, zorganizowano otwarte spotkanie konsultacyjne. Mieszkańcy, firmy, stowarzyszenia czy rady osiedli mogły wyrazić swoją opinię. MPU otrzymało od ponad 2 tys. podmiotów 600 pism.

Przedstawiono 6 założeń nowego studium.
1."Miasto zielono-błękitnej sieci" obejmuje wyzwania w związku ze zmianami klimatycznymi. Wyspy ciepła, ulewne deszcze czy susze wymagają modyfikacji dotychczasowych celów rozwoju, opartych na założeniu niezmiennych uwarunkowań środowiskowych. Miasto zielono-błękitnej sieci to odpowiedź polityki przestrzennej Poznania na negatywne konsekwencje tych przeobrażeń - informują miejscy urzędnicy.

2."Miasto mozaika" zakłada wielofunkcyjność przestrzeni. Nowe studium uwzględnia wzbogacanie terenów zabudowy mieszkaniowej o zieleń i tworzenie lokalnych centrów usługowych. Dzięki temu wzmocniony zostanie trend powrotu do centrum Poznania rzemiosła oraz wyspecjalizowanych i innowacyjnych firm.

3."Miasto dogodnego transportu" Poznań jest miastem, w którym przecinają się szlaki transportu międzynarodowego, krajowego, metropolitalnego i lokalnego. Określony w nowym studium model realizuje ideę miasta dogodnego transportu. Jest ona oparta na ograniczaniu dostępności śródmieścia dla ruchu samochodowego na rzecz transportu zbiorowego. Ma także wyznaczać zasady zmian w dostępności poszczególnych fragmentów Poznania, w zależności od ich charakteru.

4."Miasto krótkich odległości" - to założenie, w ramach którego zaspokajanie codziennych potrzeb mieszkańców jest możliwe w ich bliskim otoczeniu, bez konieczności przemieszczania się samochodem. Chodzi również o dostęp do terenów zieleni czy zaspokajanie podstawowych potrzeb.

5."Miasto synergii" - Poznań, rozwijające się miasto metropolitalne, to miejsce, gdzie krzyżuje się wiele procesów społecznych i gospodarczych. Ideą spajającą i skupiającą te działania wokół wspólnoty samorządowej jest współdziałanie i wzajemna koordynacja, które stanowią podstawę kolejnego założenie nowego studiu.

6."Powrót do miasta" - polityka przestrzenna zapisana w nowym studium zakłada reurbanizację i wzmacnianie procesów odnowy i rewitalizacji. "Priorytetem jest wykorzystanie terenów zurbanizowanych i zagospodarowanych, szczególnie tych, gdzie zapewniony jest dostęp do istniejącej infrastruktury transportowej i technicznej" - tłumaczą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro