Reklama

2,5 tys. operacji w nowej sali hybrydowej w Poznaniu

Jedna sala, ale wiele możliwości - tak w skrócie można podsumować otwarcie nowej sali hybrydowej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Nowoczesny sprzęt, a także możliwość współpracy specjalistów z różnych dziedzin ma zapewnić kompleksową opiekę pacjentom. Wielkimi krokami zbliża się także nowa perspektywa unijna - to zupełnie nowa okazja na pozyskanie środków z Unii Europejskiej.

Poznań liderem leczenia chorób naczyniowych w Polsce
Fakt, że dofinansowanie na powstanie sali hybrydowej zostało rozstrzygnięte w trybie pozakonkursowym, pokazuje jak ważna jest to inwestycja dla naszego regionu. Pomieszczenie łączy w sobie dwie różne funkcje - klasycznej sali operacyjnej oraz pracowni angiografii. To komfort nie tylko dla pacjentów, ale również dla zespołu medycznego. W zabiegach związanych z chorobą naczyń niezwykle ważna jest precyzja wykonywanych ruchów. Nowoczesny sprzęt, który jest w pełni ruchomy, którego nie trzeba co chwilę ustawiać i przestawiać powoduje, że zabiegi będą przeprowadzane znacznie sprawniej.

Na tyle sprawniej, że rocznie placówka będzie mogła wykonać nawet 2,5 tysiąca takich operacji. Wcześniej to było niemożliwe. Dawna sala operacyjna była za mała i nie spełniała wszystkich wymogów. Teraz nowa sala hybrydowa jest najnowocześniejszym takim miejscem w naszym kraju. Dzięki temu Poznań stał się liderem leczenia chorób naczyniowych w Polsce, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu wszystkim pacjentom z naszego regionu.


Nowe środki z Unii Europejskiej
Idzie nowe - a konkretnie program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Od dłuższego czasu trwały konsultacje społeczne na temat tego, jakie kwestie powinny być w nim zawarte.

Przede wszystkim Wielkopolska ma być bardziej zielona - a to dlatego, że zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem Unia Europejska chce być neutralna klimatycznie do 2050 roku. Dlatego we Wschodniej Wielkopolsce będzie wdrażany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, by zapewnić mieszkańcom godne życie po zamknięciu kopalń odkrywkowych. Ponadto, Wielkopolska będzie stawiać na zeroemisyjny transport - w szczególności ten zbiorowy.

W ramach FST kluczowe znaczenie będzie miało wsparcie dla osób dotkniętych skutkami transformacji, podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz ich aktywizacja zawodowa. Z twardych inwestycji sfinansowana zostanie m.in. fabryka modułów chłodniczych i pomp ciepła.

Niezwykle ważne będą inwestycje związane z cyfryzacją. Pandemia pokazała jak niezbędne są usługi internetowe czy załatwianie spraw na odległość bez konieczności pojawiania się w urzędzie.

Fundusze unijne zostaną przeznaczone także na zapewnienie wzrostu innowacyjności, rozwoju badań i wdrożenia nowych technologii, wspierania rewolucji przemysłowej 4.0., ekspansji zagranicznej podmiotów gospodarczych z regionu, a także szeroko rozumianej współpracy między sferą biznesu a nauki.

Wielkopolska ma być także bardziej społeczna. Ważna będzie nowoczesna edukacja i szkolenie odpowiadające na sytuację na rynku pracy. Projekty będą wspierać rozwój usług społecznych.

W najbliższych latach możemy spodziewać się m. in. budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Centrum Muzyki czy rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Nie zabraknie ważnych inwestycji kolejowych, w tym chociażby rewitalizacji linii kolejowej Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa (linia nr 356). Kontynuowane będą projekty edukacyjne, które sprawdziły się w poprzednich perspektywach: Czas zawodowców czy Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030.

Wielkopolska będzie miała do dyspozycji około 2,1 mld euro. Kwota ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Więcej o nowym programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 będzie można dowiedzieć się podczas konferencji, która odbędzie się 14 grudnia o godz. 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Szczegóły na stronie wrpo.wielkopolskie.pl

W najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę z kamerą zajrzeliśmy do sali hybrydowej poznańskiego szpitala oraz przedstawiamy założenia nowej perspektywy unijnej (odc. 105).



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro