PKM niebawem będzie funkcjonować na wszystkich 9 liniach. "Porozumienie 48 samorządów to ewenement w skali Polski"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Od stycznia większy się liczba połączeń między Poznaniem i Wronkami. To ostatnia z dziewięciu linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W piątek podpisana została umowa. To ostatni etap w rozwoju PKM, zainaugurowanej w czerwcu 2018 roku. Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

"Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pokazał, jaka jest siła współpracy gmin i powiatów i co można osiągnąć, wspólnie inwestując w transport publiczny. Porozumienie 48 samorządów to ewenement w skali Polski. Dziękuję za otwartość na tę współpracę i gotowość na kompromisy władzom poszczególnych gmin, województwa i powiatu" - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Linia do Wronek, podobnie jak inne trasy PKM, jest alternatywą dla osób, które do Poznania, ale też w przeciwnym kierunku, dojeżdżały samochodami. Skorzysta na tym wielu mieszkańców gmin i powiatów zlokalizowanych przy tej trasie, a także firm" - dodał prezydent, który reprezentował również Metropolię Poznań, jako jej przewodniczący.

Podpisane umowy zwiększyły do 48 liczbę samorządów zaangażowanych w Poznańską Kolej Metropolitalną. Sygnatariuszami porozumienia oprócz prezydenta Poznania byli: Wojciech Jankowiak - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - starosta Powiatu Poznańskiego, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Tomasz Łubiński - wicestarosta Poznański oraz przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż linii kolejowej nr 351, na odcinku Poznań Główny - Wronki.
Nowa trasa PKM oznacza kolejne pary pociągów pomiędzy Poznaniem Głównym a Wronkami, czyli lepsze skomunikowanie m.in. dla mieszkańców aglomeracji, którzy korzystają ze stacji Poznań Wola, Kiekrz, Rokietnica, Pamiątkowo, Baborówko i Pęckowo.

"Obecnie tamtędy kursuje 16 par pociągów oraz 1 pociąg przyspieszony sezonowy. Od stycznia 2023 roku w związku z uruchomieniem PKM jeździć będzie 20 par pociągów w tym 4 do stacji Wronki. Połączenia są obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie oraz Przewozy Regionalne" - informują miejscy urzędnicy.

"Dopełnienie podstawowej sieci PKM nie oznacza końca budowy kolejowego układu komunikacyjnego na terenie Metropolii Poznań. Na różnym etapie ustaleń są kolejne odcinki. Najbardziej realne z nich to trasa Czempiń - Śrem oraz wykorzystanie towarowej obwodnicy Poznania. Sprawiłoby to, że liczba stacji i przystanków na trasach PKM przekroczyłaby sto. Po dołączeniu Wronek od stycznia 2023 pasażerowie PKM będą mogli wsiadać i wysiadać w 96 miejscach" - dodają.

Częstotliwość kursowania pociągów PKM w godzinach szczytu przewozowego średnio co 30 minut.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro