W Wielkopolsce skontrolowano pracowników na zwolnieniach lekarskich. Nie mógł pracować przez złamaną nogę, a w aplikacji dokumentował kilometry przejechane na rowerze
Absurdalnych zachowań jest więcej.
Tym razem kontrole dotyczyły ponad 26 tysięcy osób. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich na kilku płaszczyznach. Po pierwsze jest to kontrola zasadności zwolnień lekarskich, tzn. prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Po drugie jest to kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich, tzn. sprawdzanie, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest w sposób zgodny z przeznaczeniem - tłumaczy ZUS.
Przeważnie do kontroli dochodzi w sposób losowy, ale bywa, że dochodzi do niej, gdy pracownik ZUS ma wątpliwości co do zasadności wypłaty świadczenia. - Działania te zwrócone są między innymi w kierunku osób, które przedstawiają kolejne zaświadczenia lekarskie przeplatane krótkimi okresami zdolności do pracy, bądź w przypadku wątpliwości, czy dana osoba w czasie zwolnienia świadczy pracę lub wyjechała na wakacje - dodaje. Zdarza się również, że do ZUS wpływają informacje o wątpliwościach co do zasadności wystawienia zwolnienia.
Okazuje się, że w Wielkopolsce są pracownicy, którzy nadużywają zaufania pracodawców w tym względzie. - Od 1 stycznia do 30 września 2022 roku poddano kontroli zwolnień lekarskich ponad 26 128 osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy 1262 osobom na kwotę 1,1 mln złotych.
Jakie nieprawidłowości odkrywano najczęściej? - Najczęściej pracownicy ZUS w ramach prowadzonej kontroli stwierdzali, iż osoba w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy, pracuje na rzecz drugiego pracodawcy lub też przedsiębiorca w trakcie zwolnienia wykonuje różne czynności związane z własną firmą. Zdarzyło się również, że otrzymaliśmy sygnały od współpracowników, sąsiadów lub krewnych, że na zwolnieniu lekarskim dana osoba wzięła udział w rajdzie rowerowym, festynie, a także wyjechała na wycieczkę lub remontowała mieszkanie - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Podano konkretne przykłady zachowań pracowników. - W trakcie niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych - ubezpieczona uczestniczy jako opiekun na wycieczce szkolnej swojej córki - wymienia ZUS. - W trakcie niezdolności do pracy z powodu złamania nogi - ubezpieczony dokumentuje za pośrednictwem aplikacji internetowych ilość przejechanych na rowerze kilometrów. W trakcie niezdolności do pracy z powodu schorzeń kręgosłupa - ubezpieczony układał kostkę brukową wokół swojej posesji. W trakcie niezdolności do pracy z powodu ostrego zapalenia płuc - ubezpieczony dokumentuje na portalu społecznościowym zdjęcia z wyjazdu na narty. W trakcie niezdolności do pracy - ubezpieczony dokumentuje na portalach społecznościowych zdjęcia z imprez klubowych, wakacji. W trakcie niezdolności do pracy ubezpieczony zostaje sfotografowany będąc od wpływem alkoholu.
Najpopularniejsze komentarze