Reklama
Reklama

Remont Starego Rynku. Już w przyszłym roku mamy zobaczyć równą nawierzchnię

fot. PIM
fot. PIM

Według zapowiedzi budynki ozdobi spójne oświetlenie, podkreślające wyjątkowy klimat tego miejsca. Na razie trwają prace pod ziemią.

"Obecnie na Starym Rynku widzimy głównie wykopy, które są dowodem na to, jak wiele zmienia się pod starorynkową płytą. W najgłębszych montowane są zbiorniki retencyjne. Powstała też nowa sieć wodno-kanalizacyjna wraz ze studniami w południowej oraz zachodniej części Starego Rynku. Renowacji poddano wodociąg od ul. Paderewskiego aż do ul. Klasztornej. Z kolei budowa nowych instalacji i przyłączy ciepłowniczych jest zakończona w około dziewięćdziesięciu procentach. Równolegle z pracami ziemnymi toczą się inne, np. na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego przygotowano konstrukcję pod planowany montaż zadaszenia w pasażu Jana Baptysty Quadro" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Docelowo na ul. J. B. Quadro powstanie Pasaż Kultury z myślą o organizacji różnych wydarzeń. Na konstrukcji zadaszenia pasażu będzie można umieszczać artystyczne instalacje.

W ramach inwestycji zmodernizowano również fundamenty Wagi Miejskiej oraz większą część pomieszczeń piwnicznych budynków, a z początkiem listopada przystąpiono także do izolacji fundamentów od wewnątrz w pomieszczeniach restauracji Bamberka. "Do tej pory położono również sieć elektroenergetyczną i telekomunikacyjną przy pierzejach południowej i zachodniej, a gazową przy północnej i wschodniej (te prace realizuje Polska Spółka Gazownictwa). Dalsza dynamika prac ziemnych będzie zależna m.in. od warunków atmosferycznych" - informują urzędnicy PIM.

"Wykonane zostały dwa zbiorniki retencyjne przy Wadze Miejskiej. Największy jest zamontowany na głębokości ok. sześciu metrów. Jego pojemność to ok. 420 metry sześcienne. Jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymywanie nadmiaru wód opadowych. Obecnie wykonawca pracuje nad kolejnymi zbiornikami, w okolicy ratusza i domków budniczych. Zespół zbiorników przed ratuszem pomieści 624 metry sześcienne wody. Dzięki inwestycji wprowadzone zostanie rozdzielenie istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną oraz kanalizację deszczową. Pozwoli to na odciążenie zlewni płyty Starego Rynku i zabezpieczenie przed zalewaniem i podtopieniami piwnic pobliskich kamienic. Mniejsze zbiorniki będą gromadziły deszczówkę służącą do podlewania roślin" - dodają.

Kontynuowane są prace archeologiczne. Ze względu na historyczny charakter Starego Rynku sprawdzają oni każdy wykop powstały w ramach inwestycji. Dopiero po zakończeniu badań w danym miejscu wykonawca może przystąpić do dalszych robót budowlanych.

Po remoncie ma się w tym miejscu znaleźć też spójne i estetyczne oświetlenie. Budynki Starego Rynku zyskają oświetlenie o różnych temperaturach barwowych, w zależności od swojego wieku. Im starsze, tym cieplejsza barwa światła. Budynki wewnętrzne, fontanny i rzeźby ozdobi odnowiona iluminacja, a kamienice zyskają oświetlenie akcentowe. Uzupełnione zostaną miejsca po wygasłych reflektorach, doświetlone zostaną niektóre dachy. Jednocześnie zachowany będzie starorynkowy klimat.

Docelowo Stary Rynek zyska równą nawierzchnią wykonaną ze szlachetnych gatunków kamieni. Płyta pokryta będzie kostką granitową. Nową nawierzchnię zyskają też chodniki i ciągi piesze. W bloku śródrynkowym użyty zostanie materiał historyczny, tzn. wyselekcjonowane po demontażu kostki kamienne i granitowe płyty chodnikowe (poza Pasażem Kultury, w którym nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych). Na rynku pojawią się cztery wyspy zieleni z drzewami i niską roślinnością oraz siedziskami.

"Przewidziane są po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga. Z kolei na ścianie Arsenału powstanie zielony ogród. Zmodernizowany zostanie monitoring miejski, a obok Arsenału będą podziemne śmietniki. Dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami będzie także publiczna toaleta" - dodają urzędnicy.




Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro