Reklama
Reklama

Wymienniki ciepła - wszystko, co warto wiedzieć

Skuteczne schładzanie lub zamrażanie to funkcja niezbędna w wielu różnych branżach - nie tylko spożywczej. W tym celu, w rozmaitych gałęziach przemysłu bardzo często wykorzystuje się wymienniki ciepła. Sprawdź, czym dokładnie są te urządzenia, z jakimi rodzajami można się spotkać i na czym polega czyszczenie wymiennika ciepła?

Wymiennik ciepła - zasada działania

Mimo że nie w każdym przypadku jest to sprawa oczywista - wymienniki ciepła znajdują zastosowanie w rozmaitych, często na pierwszy rzut oka kompletnie niepowiązanych gałęziach przemysłu. Czy w związku z tym te urządzenia odznaczają się szczególnie skomplikowanym sposobem działania? Nie - można nawet stwierdzić, że jeśli chodzi o wymiennik ciepła(https://unidex.pl/wymienniki-ciepla), schemat działania jest w miarę prosty. Kluczowym zjawiskiem wykorzystywanym w jego przypadku jest wymiana ciepła między cieczą i gazem. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury ciecz lub gaz oddaje ją, a unoszona energia kieruje się do elementu instalacji, który może stanowić np. ściana lub powierzchnia rurki. Po przekazaniu ciepła następuje jego odbiór za pośrednictwem płynu o niższej temperaturze.

Warto podkreślić, że pod względem konstrukcyjnym wymienniki mogą się od siebie różnić. Jednak w związku z tym, że zjawisko konwekcji i przewodzenia odgrywa kluczową rolę w urządzeniu, jakim jest wymiennik ciepła, schemat powinien uwzględniać i wykorzystywać materiał, który odznacza się dobrym przewodzeniem ciepła. Nie każdemu jednak bliskie są kwestie związane z właściwościami i zjawiskami fizycznymi, dlatego powyższy opis może nie wyjaśniać w pełni, jak działa wymiennik ciepła. Zasada działania urządzeń z pewnością stanie się jednak bliższa i bardziej uchwytna po uświadomieniu, że znajdują się one niemal w każdym domu - właśnie dzięki nim działają m.in. lodówki, czy klimatyzatory.

Wymienniki ciepła - na co zwrócić uwagę?

Czy dostępne są wymienniki ciepła na zamówienie? Konstrukcja wymienników ciepła wynika bezpośrednio z funkcji, jaką ma pełnić instalacja, w której urządzenie będzie wykorzystane. W związku z rozwojem technologii i powstawaniem nowych pojawia się coraz częściej zapotrzebowanie na indywidualnie zaprojektowane wymienniki ciepła na zamówienie. Wybór producenta może stanowić niemałe wyzwanie, jest jednak kilka kwestii, które mogą ten wybór ułatwić. Kompetentne firmy skupiają się na jakości, w najnowszych instalacjach wykorzystywane są wymienniki ciepła ze stali ciśnieniowej, dzięki czemu odznaczają się one odpornością na takie czynniki, jak ciśnienie, czy wzrosty temperatury. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe kroki podejmowane przez firmę - rzetelny producent dba o wysoki poziom wykonania od początku do końca, czego przejawem jest np. odpowiednie zabezpieczenie wymiennika przed korozją.

Materiał urządzeń oraz odpowiednie zabezpieczenie to ważne kwestie, nie należy jednak zapominać o samym rodzaju urządzenia. Wymienniki ciepła ze stali ciśnieniowej i innych tworzyw można podzielić ze względu na:

  • sposób, w jaki ciepło przepływa - wymienniki ciepła kontaktowe i bezkontaktowe,
  • typ medium - wymienniki ciepła amoniakalne, CO2 i wymienniki ciepła freonowe,
  • schemat budowy - wymienniki płytowe, płaszczowo-rurowe, spiralne.

Warto zaznaczyć, że wymienniki ciepła amoniakalne i wymienniki ciepła freonowe znajdują często zastosowanie w przypadku przemysłowych urządzeń służących do schładzania i zamrażania produktów w branży spożywczej. Wybór powinien jednak zawsze wynikać z indywidualnego zapotrzebowania, a rzetelny producent z pewnością doradzi odpowiedni rodzaj urządzenia.

Na czym polega czyszczenie wymienników ciepła?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy czyszczenie wymienników ciepła jest konieczne. W związku z narażeniem na działanie różnych czynników oraz intensywną pracę w specyficznych warunkach efektywne działanie wymiennika zależy w dużej mierze od regularnego serwisowania. Bardzo częstą przyczyną problemów w prawidłowym funkcjonowaniu są zbierające się zanieczyszczenia. Osady na poszczególnych fragmentach urządzenia mogą jednak zostać usunięte, np. przy użyciu różnego rodzaju preparatów, które powinny być dobrane indywidualnie. W przypadku samodzielnego czyszczenia należy jednak postępować ostrożnie, by nie doprowadzić do uszkodzeń.

Dowiedz się więcej o wymiennikach ciepła na unidex.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro