Reklama
Reklama

Zamknięcie konta w banku - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Konto bankowe, które w momencie jego otwierania idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i oczekiwaniom, po pewnym czasie może być uciążliwe i generować niepotrzebne koszty. Zamiast się stresować kłopotami związanymi z jego utrzymywaniem, najlepiej jest je zamknąć, pamiętając przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Rozważając otwarcie rachunku bankowego, spoglądamy na związane z nim opłaty, funkcjonalności w bankowości elektronicznej, dodatkowe usługi oferowane przez bank i różne inne elementy, które sprawią, że korzystanie z konta będzie łatwe, pozbawione kłopotów i zbędnych kosztów. Gdy ROR przestanie spełniać Twoje oczekiwania, po prostu go zamknij. Oto 5 rzeczy, o których musisz przy tym pamiętać.

I Wypowiedzenie umowy

Rozwiązanie umowy rachunku osobistego następuje po dostarczeniu do banku wypowiedzenia umowy. Zawsze możesz je przekazać bezpośrednio w placówce lub wysyłając pismo na adres korespondencyjny danej instytucji finansowej. Coraz częściej złożenie dyspozycji zamknięcia konta możliwe jest także na infolinii lub w bankowości elektronicznej. Warto wiedzieć, że w kilku bankach pod opcją Przeniesienie rachunku ukryta jest możliwość zamknięcia konta w innej instytucji. Trzeba tylko podać jego numer i określić, co ma się stać ze zgromadzonymi na nim pieniędzmi.

Pamiętaj, że standardowy okres wypowiedzenia wynosi 30 dni i jest liczony od momentu wpłynięcia pisma do banku, nie od momentu jego wysłania.

II Zlecenia stałe, polecenia zapłaty i inne usługi

Na rachunku, który chcesz zamknąć, być może miałeś ustawione zlecenia stałe lub polecenia zapłaty albo korzystałeś z innych usług, np. płatności za autostrady. Pamiętaj o ich przeniesieniu do innego banku lub aktywowaniu przy innym rachunku.

Warto o to zadbać już w momencie składania wypowiedzenia, nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Jest to szczególnie ważne w przypadku poleceń zapłaty, których aktywowanie trwa na ogół kilka dni a niezapłacenie rachunków w terminie może Cię pozbawić dostępu do usług, które opłacałeś w ten sposób.

III Rozliczenia z bankiem

Składając wypowiedzenie trzeba pamiętać, że bank zrealizuje je tylko wtedy, gdy zostaną uregulowane wszelkie należności wobec niego. Tak więc dobrze jest zostawić na zamykanym rachunku nieco środków z przeznaczeniem na należne bankowi prowizje za prowadzenie ROR czy korzystanie z karty.

Jeśli w wypowiedzeniu wskażesz, na jakie konto mają zostać przekazane pieniądze pozostałe na rachunku, to bank przeleje je zgodnie z Twoją dyspozycją. Gdybyś tego nie zrobił, środki trafią na tzw. konto techniczne i będą tam czekały na Twoją decyzję o ich dalszym losie.

IV Bankowość elektroniczna

Współcześnie większość z nas obsługuje swoje konta zdalnie, korzystając z bankowości elektronicznej. Złożenie wypowiedzenia umowy rachunku nie jest równoznaczne z zamknięciem dostępu do kanałów zdalnej obsługi. Wynika to z faktu, że mogą być one wykorzystywane także do zarządzania kartą kredytową, kredytem czy jeszcze innym produktem.

W dyspozycji zamknięcia rachunku trzeba więc wyraźnie zaznaczyć, czy ma być zablokowany dostęp do bankowości elektronicznej. Wbrew pozorom to dość ważne, bo korzystanie z niej może oznaczać, że umowa ramowa wiążąca Cię z bankiem będzie cały czas aktywna, a to najczęściej uniemożliwia udział w promocji dla nowych klientów.

V Zgody marketingowe

Zakładając konto, zwłaszcza jeśli odbyło się to w ramach akcji specjalnej, zapewne wyraziłeś zgodę na kontakty marketingowe, przesyłanie Ci różnego rodzaju ofert, informowania o produktach banku drogą telefoniczną. Rozwiązanie umowy rachunku nie jest równoznaczne z odwołaniem tych zgód. Jeśli nie chcesz, by bank się z Tobą kontaktował w przyszłości, zaznacz to wyraźnie w wypowiedzeniu.

Praktyka wskazuje, że często bywa to nieskuteczne i potrzeba kilku kontaktów z infolinią lub wizyty w oddziale, by Twoja wola została skutecznie odnotowana, by Twoje dane nie były widoczne w systemach teleinformatycznych banku.

To Ty decydujesz

Naturalne jest, że banki raczej utrudniają złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku, ich konsultanci często kontaktują się po jej przekazaniu i namawiają do zmiany decyzji. Bywa, że przekonują do tego propozycją zwolnienia z opłat na pewien okres lub zwrotu części wydatków kartą. Warto być przygotowanym na negocjacje, zastanowić się wcześniej nad tym, z czego chciałbyś skorzystać. To, że zgodzisz się na tzw. ofertę utrzymaniową do niczego Cię nie zobowiązuje. Po jej zakończeniu możesz ponownie złożyć wypowiedzenie.

To Ty decydujesz, jak długo chcesz współpracować z danym bankiem, żadna instytucja finansowa nie jest w stanie Cię zmusić, byś był jej klientem. Dodatkowe wskazówki przydatne przy zamykaniu konta w różnych bankach znajdziesz w tekście "Jak zamknąć konto w banku?"

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro