Reklama
Reklama

Czy można uratować tak wyglądający budynek?

Dawna obora czy pomieszczenia gospodarcze w remizie, dzięki zmianom jakie napędzają Fundusze Europejskie służą mieszkańcom. W Wieleniu zamiast obory powstała Mediateka. Z kolei w Brennie (gm. Wijewo) działa klub seniora.

Mediateka to dopełnienie całego projektu rewitalizacji Wielenia, o którym już pisaliśmy. Powstała ona w sąsiedztwie kompleksu dworsko-folwarcznego, w którym niegdyś działała obora. Teraz jest wręcz przeciwnie - mieszkańcy sami chcą tu przychodzić ze względu na ofertę Mediateki.

Ta jest spora, bo w środku znajdziemy bibliotekę na miarę XXI wieku. Oprócz bogatego księgozbioru są tu także urządzenia multimedialne dla najmłodszych. Można też przyjść i posłuchać ulubionego audiobooka. Tuż obok działa tutejsze kino. Takiej placówki brakowało w Wieleniu od niemal 20 lat. Sala na ponad 100 osób w zupełności wystarcza i wypełnia się niemal po brzegi w czasie seansów. Ponadto działa tu dom kultury z szeroką ofertą dla mieszkańców w każdym wieku. A na rogu budynku - społeczna kawiarenka. Miejsce, gdzie można na chwilę usiąść, odpocząć i miło spędzić czas popijając ulubioną kawę czy herbatę.

Kluby seniora to domena dużych miast? Przykład gminy Wijewo pokazuje, że to bzdura. W miejscowości Brenno działa klub seniora od niedawna, a już wypełnia się po brzegi. Seniorzy przychodzą tu z własnej woli - nikt ich do niczego nie zmusza i jak sami mówią nie wyobrażają sobie, żeby ich klub przestał działać.

To tutaj seniorzy znajdują ciekawy sposób by spędzić czas w gronie swoich rówieśników. To alternatywa dla długich wieczorów przed telewizorami. Podczas spotkań można dowiedzieć się czegoś nowego - jak planować swoją dietę, jak ćwiczyć, by zadbać o swoje stawy czy poznać ciekawostki historyczne. Seniorzy mają też zajęcia z informatyki, uczą się obsługi komputera i serfowania po internecie. Wszystko po to, by być na czasie.

Więcej na temat inwestycji w Wieleniu i gminie Wijewo dofinansowanych ze środków unijnych z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc.103).Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro