Reklama
Reklama

Uczcili 50-lecie szkoły sadząc drzewa. "Cieszę się, że młodzież ma świadomość tego, jak ważne są drzewa w mieście"

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Jubileusz rozpoczęto od posadzenia 50 drzew w parku Wodziczki oraz Sołackim.

W niecodzienny sposób 50-lecie obchodzi XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu. W akcji sadzenia drzew wziął udział również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Dziękuję za tak mądry i piękny sposób uczczenia jubileuszu szkoły. Taka edukacja jest niezwykle ważna, szczególnie w kontekście bardzo ożywionej dyskusji toczącej się aktualnie wokół zmian klimatycznych. Cieszę się, że młodzież ma świadomość tego, jak ważne są drzewa w mieście" - zaznaczał. "W stolicy Wielkopolski jest ich obecnie około 2 milionów i staramy się, by tę liczbę systematycznie zwiększać. Ale to nie wystarczy. Jedno drzewo pochłania średnio 6 kg CO2 rocznie - to tyle, ile emituje samochód spalając zaledwie 2 litry paliwa. Dlatego musimy kłaść większy nacisk na działania wpływające na redukcję emisji CO2, takie jak np. wybór przyjaznych dla środowiska środków transportu. Zachęcam młodych ludzi do pogłębiania wiedzy na ten temat. Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że ich zaangażowanie w działania na rzecz klimatu i tak jest bardzo duże, co bardzo cieszy" - dodał.

Inicjatywa posadzenia 50 drzew na 50-lecie szkoły zrodziła się jesienią 2021 roku. Została dostrzeżona, dzięki czemu realizatorzy zdobyli dofinansowanie z Funduszu Samorządów Uczniowskich. Po konsultacjach to, co w zeszłym roku było tylko w sferze planów, obecnie jest realizowane.

Na każdym z drzew znajduje się tabliczka upamiętniająca obchody 50-lecia XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu. Każda tabliczka symbolizować ma kolejny rok absolwentów tej szkoły. Jedną z nich odsłonił absolwent "Dwunastki" oraz poseł na Sejm, Franciszek Sterczewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro