W Wielkopolsce otwarto nowy dworzec
Powstał w Nowym Tomyślu.
Obiekt powstał w nowym miejscu, bliżej przejścia podziemnego, którym można się dostać na perony. - To całkowicie nowa jakość, bo dworzec wybudowano w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznacza się on prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci wieży zegarowej. Budynek jest podzielony na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części mieści się kasa biletowa Kolei Wielkopolskich - wyjaśnia PKP.
Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części zlokalizowano również ławki, a także stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz ze stacją ich naprawy. Pomyślano tu też o ekologicznych rozwiązaniach. - Oprócz energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, na dachu obiektu zamontowano panele fotowoltaiczne służące pozyskiwaniu "zielonej energii", która będzie zużywana na potrzeby dworca. W budynku funkcjonuje również system odzysku wody deszczowej, która po przefiltrowaniu służy do spłukiwania toalet. Nad całością instalacji i urządzeń czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który zainstalowano z myślą o optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.
Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ma monitoring i systemy zabezpieczające przed włamaniem czy napadem.
Nowotomyski obiekt to 22. Innowacyjny Dworzec Systemowy w Polsce i trzeci w naszym województwie. Kosztował 4,1 mln zł brutto.