Jak odszukać groby bliskich nie znając cmentarza? Jest na to sposób
Osoby, które nie wiedzą lub nie pamiętają, gdzie leżą ich bliscy zmarli, mogą przed odwiedzeniem cmentarzy skorzystać z wyszukiwarki grobów.
Aplikacja połączona jest z mapami nekropolii, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca.
Jak znaleźć informacje o grobie? "Po kliknięciu w zakładkę "Wyszukiwarka" pojawia się formularz, w którym trzeba umieścić dane potrzebne do znalezienia mogiły: imię, nazwisko lub datę pogrzebu. Wystarczy podać dowolne informacje z listy - np. samo nazwisko lub fragment daty, ale wtedy liczba znalezionych nazwisk będzie dużo większa. Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o miejscu pochówku: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych" - wyjaśniają miejscy urzędnicy.
W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe - np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd.
Za pomocą wyszukiwarki można też znaleźć groby Powstańców Wielkopolskich, a także olimpijczyków, pochowanych na poznańskich cmentarzach. Dzięki tej funkcjonalności w łatwy sposób będzie można nie tylko ustalić położenie grobu, ale też zapoznać się z krótkim opisem sportowej kariery zmarłego.
Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne (Junikowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.
Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/cmentarze. Wyszukiwarka grobów jest również dostępna w aplikacji Smart City, w zakładce opcje dodatkowe.