Reklama

Posłowie zdecydowali, ile maksymalnie ma kosztować prąd i węgiel

Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com

Dyskusja odbyła się w Sejmie w czwartek.

Posłowie przyjęli ustawę węglową. Wynika z niej, że spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za maksymalnie 1500 złotych za tonę. Ponieważ będą ponosić koszty związane m.in. z transportem, będą mogły doliczyć maksymalnie 500 złotych do rachunku i sprzedać go odbiorcom docelowym - mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych za tonę.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Co trzeba będzie zrobić, by kupić węgiel w takiej preferencyjnej cenie? Przede wszystkim trzeba być osobą, której przysługuje dodatek węglowy. Konieczne będzie złożenie do gminy wniosku o zakup preferencyjny.

Taka pomoc ma kosztować budżet około 3 mld złotych.

Także w czwartek posłowie zdecydowali o zamrożeniu cen energii dla wybranych grup odbiorców. Małe i średnie firmy, a także podmioty użyteczności publicznej (jak szkoły czy szpitale) będą płacić maksymalnie 785 zł za MWh. W przypadku gospodarstw domowych cena będzie niższa i będzie wynosić 693 zł za MWh po przekroczeniu limitu 2 MWh.

Ustawy trafią teraz do Senatu. - Dziękuję wszystkim posłom - zarówno większości rządowej jak i opozycji - którzy wsparli te rozwiązania i jednocześnie apeluję do Senatu o szybkie przyjęcie ustawy. To realna i konkretna pomoc dla polskich rodzin i firm w niełatwym czasie światowego kryzysu energetycznego. Cała klasa polityczna musi tu działać razem, ponad podziałami - zaapelował do senatorów Mateusz Morawiecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro