Reklama
Reklama

Dzikich wysypisk w Poznaniu coraz więcej. Koszty sprzątanie ogromne, płacimy za to wszyscy

fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

Tylko do końca września strażnicy doprowadzili do usunięcia 815 wysypisk, natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku, takich wysypisk było 770.

Usuwanie nielegalnych wysypisk śmieci jest bardzo kosztowne i w większości przypadków obciąża budżet miasta. Tylko w ostatnim czasie strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia kilku takich wysypisk. Działania zostały przeprowadzone między innymi na terenie nieużytków przy węźle kolejowym Poznań Franowo.

"Okazało się, że śmieci wyrzucają tam pracownicy pobliskiej firmy, a powodem takiego postępowania nie był brak pojemników, a tylko i wyłącznie lenistwo ludzi. Pracownikom wynoszącym odpady nie chciało się przejść kilkudziesięciu metrów do miejsca, w którym stały pojemniki. Efektem interwencji strażnika był mandat i generalne porządki" - informuje Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Ktoś podrzucił też śmieci w okolicach przedszkola przy ulicy Skibowe, gdzie stoją pojemniki do gromadzenia używanej odzieży. Myślał, że za darmo pozbędzie się śmieci, ale się mylił. "W rozwikłanie tej zagadki włączyli się pracownicy przedszkola. Początkowo wszystko wskazywało na bezkarność śmieciarza - niewyraźny zapis z kamer monitoringu przedszkola czy nieaktualny adres zamieszkania znaleziony w śmieciach, nie pozwoliły strażnikowi na ustalenie winnego. Dopiero przypadek pozwolił na dotarcie do sprawcy - pracownik przedszkola zauważył taki sam samochód, którym przywieziono odpady i zapisał numer rejestracyjny. Kilka dni później do siedziby Straży Miejskiej przyszedł ustalony przez strażnika kierowca, który przyznał się do podrzucenia odpadów - mandat w wysokości 500 zł oraz sprzątanie połączone z recyklingiem odpadów, to efekt współpracy na rzecz ochrony środowiska" - dodaje rzecznik.

Strażnicy opisują też działania na terenie Referatu Północ. Strażniczka rejonowa ujawniła dwa wysypiska odpadów - pierwsze, przy skrzyżowaniu ulicy Umultowskiej z ulicą Madziarską i drugie na skarpie przy ulicy Bożydara. W pierwszym miejscu leżały ubrania, worki z odpadami oraz części mebli, a w drugim odpady budowlane z remontu mieszkania. W obydwu przypadkach śmieci zalegały na terenach miejskich i zostały uporządkowane na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

"Jeżeli zobaczysz dzikie wysypisko odpadów bądź miejsce wymagające posprzątania prześlij informację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej. Obok opisu można załączyć zdjęcia i zaznaczyć miejsce na planie miasta" - apeluje Piwecki.

Formularz obsługiwany jest w systemie online. Informacje takie można również przekazać za pośrednictwem aplikacji zgłoszeniowej Smart Citi Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
22.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro