Reklama

Pierwsza aukcja dzieł sztuki Grażyny Kulczyk za nami. Jeden z obrazów sprzedano za 2,5 mln złotych!

fot. Adam Pluciński, MOVE
fot. Adam Pluciński, MOVE

Aukcja odbyła się we wtorek w domu aukcyjnym Desa Unicum i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W ramach pierwszej aukcji, "Awangarda", wystawiono kilkadziesiąt dzieł sztuki z kolekcji Grażyny Kulczyk. Jej kolekcja od lat zaliczana jest do 200 najważniejszych na świecie wg prestiżowego magazynu Artnews. Na sprzedaż wystawionych zostanie łącznie blisko 200 wybitnych dzieł.

- Skąd pomysł na sprzedaż? Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji - czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki - mówi Grażyna Kulczyk.

Najdroższymi obiektami z kolekcji Awangarda, które we wtorek wystawiono na aukcji były "SU2" Wojciecha Fangora, "Two rainbows" tego samego artysty, a także "Jurry" Przed (Genesis) Jerzego Ryszarda Zielińskiego. Pierwsza pozycja została sprzedana za 2,5 miliona złotych - to więcej niż szacowano przed aukcją. Zakładano, że dzieło zostanie sprzedane za 2,3 mln złotych. "Two rainbows" sprzedano zgodnie z estymacją - za 1,05 mln złotych. "Jurry" Przed (Genesis) trafi do nowego właściciela za 0,7 mln złotych. Za 0,75 mln złotych sprzedano "Jurry" Smak namiętności.

Nie brakuje ciekawostek. Obraz Romana Opałki "Akt z pomarańczą", którego estymację ustalono na poziomie 60 - 80 tysięcy złotych został sprzedany za... astronomiczne 540 tysięcy złotych.

Kolejne aukcje są planowane na środę i czwartek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro