Reklama
Reklama

W Poznaniu będzie 170 punktów dystrybucji jodku potasu. Co robić w sytuacji zagrożenia?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Dystrybucja tabletek jodku potasu już ruszyła - wkrótce trafią do ponad 170 szkół, szpitali i placówek POZ w całym Poznaniu.

Co ważne, tabletki będą jednak rozdawane w punktach dopiero po otrzymaniu sygnału z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - czyli dopiero w przypadku realnego zagrożenia. Razem z lekiem każdy otrzyma też informację o jego dawkowaniu. Ulotka informacyjna jest już dostępna. Możemy ją znaleźć w internecie.

"Prosimy o dokładnie zapoznanie się ze sposobem dawkowania leku" - mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. " Dzięki temu każdy może już teraz zorientować się, ile tabletek potrzebuje czy to dla siebie, czy dla całej rodziny. To sprawi, że w razie ewentualnego zagrożenia wydawanie jodku potasu przebiegnie sprawnie. Apelujemy też do wszystkich o odpowiedzialność: by nie brać więcej tabletek, niż jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie do ich odbioru znacznie wpłynie na sprawność wydawania i przyjmowania leku" - dodaje.

Magistrat informuje, że do zbiorowego odbioru preparatu dla rodziny (lub osób ze wspólnego gospodarstwa domowego) najlepiej przygotować się wcześniej. Wyznaczyć osobę odbierającą, obliczyć liczbę tabletek (wg. dostępnych informacji i tabelki zamieszczonej w załączniku), a wykonane obliczenia mieć przy sobie na kartce papieru, lub w smartfonie.

Specjaliści podkreślają, że nie ma potrzeby przyjmowania tabletek wcześniej, "na zapas" - nie przyniesie to spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia. Zdaniem specjalistów, aby zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego - najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku.

Miasto podpowiada też, jak działać po otrzymaniu komunikatu o zagrożeniu.
Po otrzymaniu SMS-a należy:
- spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości,
- zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym,
- powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat,
- przemieścić się (uwzględniając możliwość tworzenia się korków) do najbliższego punktu dystrybucji,
- przygotować wyliczenie (algorytm - liczba osób i w jakim wieku) liczby pobieranych tabletek,
- pobrać odpowiednią ilość tabletek,
- wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom.

"Miasto Poznań po otrzymaniu komunikatu o rozpoczęciu akcji jodowej uruchomi niezwłocznie infolinię (tel. 61 888 680), której pracownicy będą udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące podejmowanych działań. W przypadku braku możliwości połączenia odpowiedzi będą udzielali pracownicy miejskiej infolinii - Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44)" - informują miejscy urzędnicy.

"Podczas wszystkich wyżej wymienionych czynności najlepiej ograniczyć do minimum liczbę połączeń telefonicznych. Wykonanie bardzo wielu połączeń w jednym czasie może spowodować zablokowanie sieci" - dodają.

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro