Reklama
Reklama

Fundusze unijne dla ratowania zdrowia najmłodszych pacjentów

Wielkopolska zyskała nowe ośrodki do leczenia dzieci i młodzieży. Właśnie otwarto zupełnie nowe skrzydło Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. To szansa dla wielu pacjentów, by w godnych warunkach, przy wsparciu najnowszej aparatury medycznej mogli wracać do zdrowia. Tych zmian nie byłoby bez Funduszy Europejskich.

Leczenie dzieci i młodzieży to od lat duży problem w skali całego kraju. Dopiero od niedawna powstają specjalistyczne szpitale, które mogą zapewnić kompleksowe leczenie najmłodszych w Wielkopolsce. Kolejną taką placówką jest Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera. Powstał tu zupełnie nowy pawilon onkologii dziecięcej. Będą działać oddziały szpitalne, ale również przychodnie specjalistyczne dla małych pacjentów. Przydatne zaplecze ma także kadra medyczna. Są tu wszystkie niezbędne laboratoria i nowoczesny sprzęt. Ponadto, realizując inwestycję nie zapomniano o rodzicach. W każdej sali jest rozkładana leżanka, która pozwoli na wielogodzinne czuwanie przy dziecku. W piwnicy jest także kuchnia, pralnia, suszarnia i szatnia dla rodziców.
Wszystko to jest niezwykle ważne, bo choroba nie wybiera. Nowotwory są coraz częściej diagnozowane nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Teoretycznie od kilku lat średnio diagnozuje się 1200 przypadków rocznie, ale trzeba pamiętać, że populacja dzieci jest coraz mniejsza. To dlatego, że rodzi ich się co roku coraz mniej. Nowy pawilon przyjmie pacjentów pod koniec października. Wtedy do placówki dojedzie reszta niezbędnego sprzętu.

Z kolei przy ul. Wrzoska już od pół roku pacjenci korzystają z usług Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. To szpital w pełni poświęcony hospitalizacji dzieci i młodzieży. Od wielu lat leczenie małych pacjentów wspiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Teraz skwer przy szpitalu będzie nosić imię WOŚP. Specjalna uroczystość z tej okazji przyciągnęła do Poznania Jurka Owsiaka, który już zapowiada kolejne wsparcie fundacji i dla dużych i dla małych.

Bo takie placówki jak przy ul. Wrzoska czy ul. Szpitalnej są niezwykle ważne, by zapewnić warunki leczenia na miarę XXI w. Przez lata zacofana infrastruktura w polskich szpitalach teraz się zmienia. Wszystko dzięki współpracy i działaniu na wielu szczeblach - lokalnym, samorządowym czy europejskim. Obydwa projekty budowy czy rozbudowy szpitali były dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Więcej na temat zmian w leczeniu najmłodszych, które mogą następować dzięki wsparciu unijnemu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc 98).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro