Darmowe szczepienia przeciw grypie
Każdy mieszkaniec Poznania i terenu Metropolii Poznań, który ukończył 25 lat może skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie i Covid-19.
Punkt szczepień Szpitala Podolany przy ul. Straży Ludowej 37!
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK
- w godz. 08:00 - 19:30 (szczepienia na Covid-19)
- w godz. 08:00 - 20:00 (szczepienia przeciw grypie)
Na szczepienia przeciw grypie można zarejestrować się poprzez formularz na stronie grypa-metropoliapoznan.pl.
Jeśli od Twojej drugiej dawki szczepienia na Covid-19 minął ustawowy czas,
w naszym punkcie szczepień możesz przyjąć trzecią i czwartą dawkę przypominającą nowymi wariantami Pfizer-Omicron i Moderna-Omicron!
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w sezonie 2019/2020 odnotowano w Polsce 4 851 376 przypadków grypy.
Grypa to zakaźna choroba przenoszona drogą kropelkową jak również przez kontakt z przedmiotami, powierzchniami dotykanymi przez osobę zakażoną wirusem. Do pojawienia się pierwszych objawów grypy dochodzi średnio po ok. 4 dniach od momentu kontaktu z wirusem. Okres jesienno-zimowy to czas największej zachorowalności.
Objawy grypy:
- wysoka gorączka powyżej 38 stopni
- ból gardła
- kaszel
- bóle mięśniowo-stawowe
- brak apetytu
- ból głowy
- zmęczenie, osłabienie
Z uwagi na podobieństwo objawów grypy do przeziębienia pacjenci lekceważą objawy i nie zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, co może doprowadzić do powstania powikłań choroby.
Osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby:
- powyżej 65. roku życia
- z chorobami współistniejącymi
- z nadwagą
- kobiety w ciąży
Dzieci w sezonie grypowym
Duże skupiska ludzi to prawdziwy raj dla wirusa. Dzieci i młodzież, spędzając większość dnia w szkole są wyjątkowo narażeni na zakażenie. Dzieci do ukończenia 6.miesiąca życia nie są szczepione przeciwko grypie, dlatego tak ważne jest aby osoby w ich otoczeniu były zdrowe.
Powikłania po zachorowaniu na grypę
Najbardziej niebezpieczne są powikłania po grypie. W skutek choroby może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, zaostrzenia chorób współistniejących, zapalenia płuc, powikłań ze strony układu nerwowego.
Jak wygląda leczenie?
W wielu przypadkach wystarczy zastosować leki przeciwgorączkowe, łagodzące kaszel, katar i ból gardła. Bardzo ważne jest, żeby prawidłowo nawadniać organizm i dużo odpoczywać. Lekarze zalecają "wyleżeć' grypę, bo tylko wypoczęty organizm jest w stanie się regenerować. Ponadto wskazana jest izolacja od reszty domowników, aby nie rozprzestrzeniać wirusa.
Szczepionka na grypę
Każdego roku skład szczepionki na grypę jest modyfikowany przez firmy farmaceutyczne na podstawie najnowszych danych WHO o mutacji wirusa.
Dzięki temu ich skład dostosowany jest do walki z najnowszym szczepem wirusa, co przekłada się na zwiększenie skuteczności szczepionki.
Przed szczepieniem medyk dokonuje kwalifikacji pacjenta. Zbiera wywiad, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania iniekcji.
Organizm nabiera odporności na wirusa po ok. 7-14 dniach od szczepienia.
Szczepionka na grypę nie wywołuje grypy, ponieważ nie ma w niej żadnego wirusa. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje poszczepienne takie jak: lekka gorączka, ból głowy, zmęczenie, które ustępują po kilku dniach.
PUNKT SZCZEPIEŃ SZPITALA PODOLANY CZYNNY JEST OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 08:00 - 20:00. WYKONUJEMY SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE ORAZ COVID-19
Punkty szczepień na terenie Metropolii Poznań w których można się zaszczepić na grypę oraz covid-19:
-Swarzędz
-Śrem
-Kórnik
-Komorniki
-Buk
-Luboń
-Rokietnica
-Pobiedziska
-Konarzewo
Szczegółowe dane odnośnie terminów i godzin szczepienia można znaleźć na stronie www.grypa-metropoliapoznan.pl
Szpital Podolany
ul. Straży Ludowej 37
tel. 61 66 88 444
email:[email protected]