Reklama
Reklama

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy może być jak Wawel i Zamek Królewski w Warszawie

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oficjalnie wzbogaciło się o nowoczesny budynek.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jest marszałkowską instytucją kultury. Jej zadaniem jest gromadzenie, pielęgnowanie, badanie, opracowywanie i upowszechnianie wiedzy o pierwszych Piastach i historycznych początkach państwa polskiego, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu. Muzeum to także bogate ekspozycje na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego wsi wielkopolskiej od II połowy XIX wieku do lat 30. XX w.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że był to nasz najważniejszy, a jednocześnie najtrudniejszy projekt do realizacji z uwagi na przestrzeń, która stanowi krajobraz chroniony. Ogłosił dziś, że będą pieniądze na trzeci etap inwestycji, ponieważ wydatkowanie środków unijnych przez Wielkopolskę znalazło uznanie Komisji Europejskiej nie tylko w minionej perspektywie finansowej. "Kilka dni temu, jako jedni z pierwszych zakończyliśmy negocjacje naszego regionalnego programu na nową perspektywę 2021-2027" - mówił.

Wspomniał także o planach współprowadzenia placówki na Lednicy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z samorządem wojewódzkim i podkreślił, że fakt ten nada Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy rangę muzeum narodowego o charakterze siedziby królewskiej - podobnie jak Wawel i Zamek Królewski w Warszawie.

"Warto wspomnieć, że atrakcją muzeum jest posadzony przy obiekcie dąb, który jest genetyczną kopią najstarszego polskiego dębu, dębu Chrobrego, jego materiał genetyczny ukształtował się ok. 1200 roku" - informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Całkowita wartość projektu "DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW - rozbudowa infrastruktury magazynowo - konserwatorsko - wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy" to blisko 28 mln zł. Inwestycja w większości - 14,5 mln zł - została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wsparcie z marszałkowskich funduszy unijnych w ramach WRPO 2014+ to prawie 13 mln zł, a środki własne muzeum stanowią 600 tys. zł.

"W ramach projektu powstał obiekt posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, sale edukacyjne, kinowe, ekspozycyjne i konferencyjne. Nie zabrakło pomieszczeń magazynowych oraz technicznych. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych i niewidzących" - wymieniają przedstawiciele urzędu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
89.66 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro