Reklama

Prokurator Generalny "mocno zaskoczony" postawieniem zarzutów osobom, które broniły się przed włamywaczem doprowadzając do jego śmierci

fot. Zbigniew Ziobro FB
fot. Zbigniew Ziobro FB

Przypomnijmy, że do tragedii doszło na ulicy Obozowej w Poznaniu 29 września.

Włamywacz próbował dostać się do jednego z domów przy ulicy, ale zauważyli go domownicy. Byli to kobieta, jej syn oraz jeszcze jeden mężczyzna. Doszło do szarpaniny między włamywaczem a osobami przebywającymi na posesji. Radio Poznań podało, że domownicy użyli do obrony kija bejsbolowego oraz noża. Ostatecznie napastnika raniono nożem - trafił do szpitala, gdzie zmarł.

We wtorek w mediach społecznościowych do sprawy odniósł się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. - We własnym domu każdy musi czuć się bezpiecznie. A przestępca, który napadnie domowników, musi liczyć się z tragicznymi konsekwencjami. Dlatego rozszerzyliśmy granice obrony koniecznej, by napadnięty mógł bronić się bez obaw, że spotka go za to kara - napisał.

Już we wtorek wieczorem okazało się jednak, że domownikom postawiono zarzuty. Cała trójka ma odpowiadać za udział w bójce ze skutkiem śmiertelnym. Dwie osoby dodatkowo za użycie niebezpiecznych narzędzi. Zastosowano wobec nich dozór policyjny.

O postawienie zarzutów domownikom zapytano w środę Zbigniewa Ziobrę. - Wydałem polecenie już wczoraj wieczorem, by natychmiast Prokuratura Krajowa ściągnęła akta tej sprawy do badania ponieważ jestem mocno zaskoczony faktem postawienia przez prokuraturę zarzutów w tej sprawie. Jeśli okazałoby się, że te informacje, które do mnie docierają m.in. za pośrednictwem mediów znalazłyby odzwierciedlenie w materiale dowodowym sprawy, to nie zawaham się w tej sprawie podjąć decyzji, która leży w kompetencji Prokuratora Generalnego po myśli osób pokrzywdzonych, napadniętych. Jestem od zawsze zwolennikiem szerokiego rozumienia prawa do obrony koniecznej - mówił w trakcie konferencji Prokurator Generalny. - Co więcej, przeforsowałem wraz z panem ministrem Warchołem zmianę w zakresie prawa do obrony koniecznej. Rozszerzając to prawo. Nie chcę przed oceną, która do mnie wpłynie, ostatecznie wypowiadać się w tej sprawie - dodał.

Ziobro raz jeszcze podkreślił, że jeśli doniesienia medialne o przebiegu zdarzenia znajdą odzwierciedlenie w materiale dowodowym, byłby zdumiony postawieniem zarzutów pokrzywdzonym osobom. - W mojej ocenie byłaby to decyzja całkowicie niesłuszna i błędna. Wyciągnąłbym z tego wnioski. Ale muszę działać profesjonalnie, nie mogę się opierać wyłącznie na doniesieniach medialnych i innych źródłach, które do mnie dotarły. Analiza trwa i myślę, że już jutro będę mógł państwu zakomunikować jaka jest ocena i jakie są wynikające z tego moje decyzje - zakończył.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro