Reklama
Reklama

Ważna inwestycja dla chorych dzieci ukończona. Rodzice już nie będą musieli spać na karimatach

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Już niedługo dostępny dla małych pacjentów będzie pawilon onkologiczny oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy ul. Szpitalnej.

Inwestycja w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera, warta ponad 94 mln zł, pozwoli na zapewnienie lepszej opieki i większego komfortu dla najmłodszych i ich bliskich.

"Inwestycje w opiekę zdrowotną są najważniejsze, szczególnie, gdy pacjentami są najmłodsi" - mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. "Odwiedzam leżące tutaj dzieci najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy się widzi ich cierpienie, kiedy się z nimi rozmawia, to chęć niesienia pomocy jest odruchem naturalnym. To wychodzi zwyczajnie z potrzeby serca, bo obok cierpiącego dziecka nie da się przejść obojętnie. Kiedyś byłem z jednym chłopcem, który tutaj leżał, na meczu Lecha. To było spełnienie jego marzeń. Chociaż na chwilę mógł zapomnieć o chorobie i być szczęśliwym. Dla mnie osobiście był to niezwykle wzruszający moment" - dodał.

Inwestycja obejmowała rozbudowę budynku głównego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu o nową część, o powierzchni użytkowej 3.377 m2. Nowe skrzydło posiada 3 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Połączone jest z budynkiem głównym szpitala na parterze za pomocą łącznika, a z budynkiem bloków operacyjnych - klatką schodową i szybem windowym.

"Do nowego skrzydła przeniosą się dwa istniejące już oddziały - onkologii i hematologii dziecięcej (oddział III i V). Znajdą się tam także pracownie: patomorfologii, immunologii hematologicznej, leku cytostatycznego oraz poradnia onkologiczna. W nowych przestrzeniach obiektu powstały także: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna" - informują miejscy urzędnicy.

"To cywilizacyjny skok" - podkreślił Marszałek Marek Woźniak, odnosząc się do wcześniejszych warunków, w jakich funkcjonowały pediatryczna onkologia i hematologia w szpitalu klinicznym im. Jonschera. "Zostały stworzone świetne warunki dla personelu i pacjentów. W nowych, przyjaznych przestrzeniach zarówno mali pacjenci, jak i rodzice będą mogli przebywać w godnych warunkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku schorzeń leczonych tutaj" - podkreślił Marszałek Woźniak.

Pod uwagę wzięto także komfort rodziców oraz opiekunów. W pokojach znajdą się rozkładane fotele, dzięki czemu nie będą oni musieli czuwać przy swoich dzieciach na karimatach. Ważnym aspektem są także utworzone osobne gabinety wsparcia psychologicznego.

"To jest bardzo dobra inwestycja, bo szpital pełni funkcję kluczową, jeśli chodzi o region" - podkreślał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. "Szpital ma świetną kadrę, wypada bardzo dobrze w naszych rankingach, więc to jest racjonalny wybór, inwestowanie w dobre miejsce, które zapewni jako zwrot usługi dobrej jakości" - dodał.

Koszt nowego pawilonu onkologicznego wynosi 31 600 000 zł. Ponad 21 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a niemal 9 mln zł z Budżetu Państwa. Swój wkład dołożyły także Fundacja DKMS oraz Dzieciaki Chojraki. Natomiast Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii kosztował 62,6 mln zł, z czego 56,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia.

Jak przypominają miejscy urzędnicy swoją cegiełkę do inwestycji dołożył też prezydent Jacek Jaśkowiak. W 2016 roku charytatywną walkę bokserską z Przemysławem Saletą. Środki, które wtedy pozyskano, w wysokości ponad 240 tys. zł.

Klinika jest jedynym w mieście i w całym województwie ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych zdiagnozowanych u dzieci i młodzieży. Rocznie stwierdza się tu około setki nowych przypadków nowotworu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro