E-recepta - co dokładnie warto o niej wiedzieć?
Warto wiedzieć, że e-recepta zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Pacjenci mają możliwość wykupienia e-recept praktycznie we wszystkich aptekach w kraju. Jak można z nich skorzystać?
Czym dokładnie jest i na czym polega działanie e-recepty?
E-recepta jest w najprostszym możliwym ujęciu elektronicznym odpowiednikiem papierowej recepty. Znajdują się na niej takie informacje, jak: dane osoby wystawiającej receptę, dane pacjenta, data wystawienia recepty, data ważności recepty, dane podmiotu, w którym została wystawiona recepta, a także informacje o poszczególnych lekach. Z kolei proces związany ze skorzystaniem z e-recepty jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności lekarz dokonuje wystawienia omawianej e-recepty.
Następnie określany pacjent otrzyma wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem, wydruk informacyjny czy e-mail z e-receptą w formacie PDF. Kolejnym etapem będzie udanie się pacjenta do wybranej przez siebie apteki w celu zrealizowania e-recepty. Osobom, które są zainteresowane uzyskać więcej informacji na ten temat, rekomendowane jest zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na portalu e-recepta.net.
Co warto wiedzieć o internetowym koncie pacjenta?
Jak zostało wspomniane wcześniej, pacjenci otrzymają wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do zrealizowania e-recepty e-mailem lub SMS-em. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że adres e-mail lub numer telefonu, na który ma przyjść wiadomość, należy umieścić w IPK, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w IPK będą musiały poprosić lekarza o wydruk informacyjny e-recepty. Warto wiedzieć, że trzeba zgłosić się po niego do przychodni lub gabinetu lekarza.
W celu ustalenia sposobu otrzymywania wiadomości o e-recepcie należy zalogować się na swoje IPK, a później w zakładce "Moje konto" wybrać rodzaj powiadomień w formie SMS-a lub e-maila. Co dokładnie można sprawdzić w IKP? Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Internetowe Konto Pacjenta daje dostęp do e-zwolnień, historii e-recept czy innych ważnych dokumentów. W przypadki, gdy pacjent dokonał wykupienia jednego z kilku przepisanych opakowań określonego leku, będzie miał możliwość sprawdzenia, ile jeszcze opakowań może wykupić. Ponadto będzie wiedział, w jakiej aptece została zrealizowana e-recepta.
Telekonsultacja - dlaczego jest tak przydatna?
Możliwość porozmawiania z lekarzem bez wychodzenia z domu bywa nieoceniona. Czasem możemy nagle potrzebować konsultacji - wówczas czekanie na termin u lekarza rodzinnego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo niektóre osoby mogą mieć trudność z udaniem się do przychodni - mowa o osobach starszych, kobietach w zaawansowanej ciąży czy osobach niepełnosprawnych. Jest to również szansa na skorzystanie z wywiadu medycznego u specjalisty, który znajduje się na drugim końcu Polski. To także bezpieczeństwo - nie ryzykujemy bowiem, że zarazimy się od kogoś podczas czekania w przychodni.
Jak dokładnie przebiega realizacja recepty?
W momencie, gdy pacjent otrzyma powiadomienie o tym, że została mu wystawiona e-recepta, może wybrać się do apteki w celu wykupienia leku. Oczywiście pacjent musi podać w pierwszej kolejności numer PESEL, a także otrzymany czterocyfrowy kod z SMS-a. Drugą opcją będzie pokazanie pliku PDF z e-receptą. Pracownik apteki musi zeskanować znajdujący się w tym pliku kod. Kolejną możliwością jest pokazanie wydruku informacyjnego otrzymanego od lekarza. Należy mieć świadomość, że ważność e-recepty będzie różniła się w zależności od leków, które zostały zapisane pacjentowi. W znacznej większości przypadków e-recepty są ważne przez 30 dni od momentu ich wystawienia. Godny uwagi jest fakt, że na wykupienie antybiotyku pacjent będzie miał tylko 7 dni.
Kto może dokonać wykupienia leku z e-recepty?
Warto wiedzieć, że pacjent nie musi realizować otrzymanej e-recepty samodzielnie. Może bowiem poprosić o pomoc w tej kwestii kogoś bliskiego. Osoby, które chciałyby pomóc pacjentowi i wykupić za niego leki, muszą podać farmaceucie jego numer PESEL, a także czterocyfrowy kod dostępu do omawianej e-recepty. Drugą opcją będzie pokazanie PDF-a z e-receptą czy wydruku informacyjnego.
Gdzie dokładnie można obecnie realizować e-recepty?
Jak zostało już wspomniane wcześniej, obecnie e-recepty można realizować w każdej aptece w kraju. Ponadto istnieje możliwość wykupienia poszczególnych leków z recepty elektronicznej nawet w kilku aptekach w dowolnym przedziale czasowym. Nie można jednak pod żadnym pozorem zapomnieć, że wszystkie przepisane opakowania określonego leku muszą zostać wykupione w tej aptece, w której zostało wykupione pierwsze opakowanie.
Kto jest uprawniony do wystawiania e-recept?
Warto wiedzieć, że e-recepty mogą wystawiać osoby, które zostały uprawnione do wystawiania recept papierowych. Należy wśród nich wymienić lekarzy, lekarzy dentystów, położne, pielęgniarki, a także felczerów i starszych felczerów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jednym z najczęściej wymienianych atutów e-recept zarówno przez pacjentów, jak i farmaceutów jest ich czytelność. Nie ma zatem możliwości, by pracownik apteki nie był w stanie odczytać leku zapisanego przez lekarza.
Jak przebiega wystawienie e-recepty w trakcie e-wizyty?
Godny uwagi jest fakt, że uprawnione osoby mogą wystawiać e-recepty nie tylko w trakcie wizyt stacjonarnych pacjentów, ale również podczas e-wizyt. Oczywiście sposób korzystania z recepty w wersji elektronicznej wystawionej w trakcie wspomnianej wizyty domowej nie będzie się praktycznie niczym różnił od tej wystawionej przez lekarza w gabinecie czy przychodni.
Jakie są największe zalety omawianego rozwiązania?
Pacjenci nie muszą obawiać się, że zgubią receptę wystawioną przez lekarza, jak to miało miejsce w przypadku recept papierowych. Elektroniczna recepta będzie bowiem cały czas znajdowała się w systemie e-zdrowia. Wystarczy zatem, że osoba zainteresowana zaloguje się na swoje konto IKP. Kolejnym atutem jest uniknięcie niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Jeżeli dana osoba leczy się od pewnego czasu na określoną chorobę, a także nie jest planowana zmiana dawek poszczególnych leków, to e-recepta będzie pewnego rodzaju zaoszczędzeniem czasu. Pacjenci ponadto nie muszą dzwonić godzinami do przychodni czy gabinetów lekarskich z prośbą o wypisanie recepty. Ponadto nie ma konieczności jechać na drugi koniec miasta w celu jej odebrania, a następnie zrealizowania w aptece. Warto wiedzieć, że e-recepta może zostać wykupiona w dowolnym mieście w Polsce. Jest to również ogromne ułatwienie dla lekarzy, którzy będą mieli w systemie całą historię leczenia pacjentów, a także wypisanych recept elektronicznych.