Reklama
Reklama

Budynek, który wpisuje się w krajobraz jeziora Lednica

Czasami nawet nie mamy świadomości, że inwestycja w naszym codziennym sąsiedztwie ma wsparcie z Unii Europejskiej. Dotacje są obecne w różnych dziedzinach życia. To nie tylko drogi, inwestycje w kolej czy szkolnictwo, ale również w środowisko czy turystykę.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Każdy doskonale wie, że początki państwa polskiego są ściśle związane z Wielkopolską. Stąd od lat funkcjonujące Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Teraz obiekt zyskał zupełnie nowy budynek tuż nad brzegiem jeziora. To nowa jakość dla pracowników i dla zwiedzających.

Oferta muzeum będzie bardzo atrakcyjna. Na wystawach stałych zagoszczą eksponaty z ponad 1000-letnią historią. Ponadto, są tu sale edukacyjne oraz sale z ekspozycją czasową. Nowy budynek to także potrzebne zaplecze. Nie tylko biurowe, ale również magazynowe. To tam zabytki będą przechowywane w komfortowych warunkach, by mogły cieszyć oczy kolejnych pokoleń.

Oczyszczalnia bez uciążliwych zapachów
Inwestycje w środowisko to kolejna gałąź inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej. W Racocie w powiecie kościańskim powstała zupełnie nowa oczyszczalnia ścieków. Poprzednia nie była ekologiczna, a i jej przepustowość pozostawiała wiele do życzenia. W sytuacji, kiedy w gminie jest coraz więcej mieszkańców - taka inwestycja w końcu musiała powstać.

Nowa technologia sprawia, że o nieprzyjemnych zapachach można zapomnieć. Ścieki są osuszane a osad, który tu powstaje doprowadzany jest do formy granulatu. Znacznie łatwiej taki osad zutylizować lub ponownie wykorzystać.

Więcej na temat inwestycji na Lednicy oraz w Racocie ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 96).Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro